Zákaz zahalování tváře. V Dánsku hrozí za burku či nikáb pokuta až 35 tisíc korun i vězení

Dánsko se ve čtvrtek připojilo k několika dalším evropským zemím, které na veřejnosti zakazují zahalování obličeje. Zákon se tak hlavně zaměřuje na nikáb a burku, závoje spojené s islámem.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v nikábu | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Francesco Veronesi

Podle ochránců lidských práv ale takový zákon není nezbytný ani přiměřený, píše britský server Guardian.

Návrh středopravicové koaliční vlády odhlasovalo 75 dánských poslanců.  Ale téměř stejný počet - totiž 74 - se hlasování vůbec nezúčastnil. Proti hlasovalo 30 zákonodárců. Podle vlády zákon nemá žádný náboženský podtext a nezakazuje šátky, turbany ani tradiční židovské jarmulky.

Jen málo muslimek v Dánsku si zahaluje celý obličej. O zákonu se ale přesto mluví především jako o zákazu burky, a podle mnohých je namířen proti muslimským ženám.

Podobné zákony mají v Evropě například Rakousko, Francie nebo Belgie.

Zákon lidem dovoluje zakrývat si obličej, pokud k tomu mají zřetelný důvod, například při nepřízni počasí nebo pokud jim to nařizuje zákon, což je případ motorkářských helem.

Těm, kteří zákon poruší, hrozí pokuta až 1000 dánských korun, v přepočtu asi 3500 českých korun. Při opakovaném porušení zákona ale může být pokuta i desetkrát vyšší. Navíc pak hrozí až šest měsíců vězení.

Podle ředitelky Evropské pobočky Amnesty International, Gauri van Gulikové bude mít ale zákon na muslimské ženy negativní dopad. „Všechny ženy by měly mít možnost oblékat se, jak chtějí, a nosit věci, kterými vyjadřují své náboženské vyznání nebo svou identitu,“ prohlásila.

Podle ní jsou některá omezení zahalování obličeje pochopitelná, pokud se jedná o otázku bezpečnosti. Takto všeobecný zákaz je ale prý neopodstatněný.

„Pokud účelem tohoto zákona bylo chránit práva žen, tak zákonodárci selhali. Místo toho zákon krimanalizuje ženy za jejich volbu oděvu, a tím v Dánsku omezuje práva těch, které má chránit,“ zakončuje van Guliková pro Guardian.

Islámský oděv pro ženy: Hidžáb, Dupata, Abája, Čador, Nikáb, Burka a Burkiny | Foto: Michal Jindra

per Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme