Lídr převratu v Burkina Faso: Obnovíme bezpečnost. Až budou vhodné podmínky, vrátí se ústavní pořádek
Nový vojenský lídr Burkina Fasa podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damiba ve čtvrtek přislíbil, že v této západoafrické zemi zajistí bezpečnost. Zároveň varoval, že nebude tolerovat zrádce a poznamenal, že ústavní pořádek bude obnoven, až nastanou vhodné podmínky, informují světové agentury. Damiba hovořil ve státní televizi poprvé od pondělí, kdy vzbouření vojáci v televizi oznámili, že sesadili prezidenta země Rocha Marka Christiana Kaborého.
„Až budou vhodné podmínky, podle lhůty, kterou naši lidé ve vší suverenitě vymezí, se zavazuji k obnovení normálního ústavního pořádku,“ uvedl Damiba s tím, že svolá různé představitele burkinafaské společnosti, aby se dohodli na harmonogramu potřebných reforem.
Vojáci v Burkina Fasu sesadili prezidenta. Zastavili také platnost ústavy a rozpustili vládu a parlament
Číst článek
„Varuji ty, kteří se budou řídit pouze svými sobeckými zájmy,“ zdůraznil a dodal, že bude ke zrádcům nekompromisní.
Vojenská junta, která pozastavila platnost ústavy, rozpustila vládu a parlament a uzavřela hranice. V pondělí uvedla, že „v rozumné lhůtě“ navrhne harmonogram pro obnovení ústavního pořádku, ale dosud nesdělila bližší podrobnosti.
Vojenský převrat následoval po několikadenních protestech proti Kaborému a po vzpouře v kasárnách po celé zemi.
Burkina Faso má nyní v rukou dosud neznámá organizace Vlastenecké hnutí za ochranu a obnovu, jejímž jménem vojáci v pondělí oznámili svržení prezidenta. Toho viní, že nedokázal zastavit násilí islamistických extremistů.
Bezpečnost na prvním místě
Damiba ve čtvrtečním projevu uvedl, že bezpečnost pro něj bude na prvním místě. Farmářům a pastevcům žijícím v lokalitách postižených útoky radikálů napojených na teroristické skupiny Islámský stát a Al-Káida přislíbil, že armáda v těchto místech obnoví pořádek.
Armádní vzbouřenci v Burkině Faso obsadili vojenskou základnu, podle vlády nejde o převrat
Číst článek
V pátek bude kvůli převratu v Burkina Fasu zasedat Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS). To zavedlo sankce vůči sousednímu Mali a Guineji po vojenských převratech v srpnu 2020 a září 2021.
Převrat v Burkina Fasu přichází uprostřed stále krvavějšího islamistického povstání, které v Sahelu připravilo o život tisíce lidí, miliony dalších přinutilo opustit své domovy a zároveň snížilo důvěru tamních obyvatel ve schopnost demokraticky volených vůdců tento problém řešit, píše Reuters.
Junty v Mali a Guineji i ve středoafrickém Čadu, kde armáda provedla převrat v loni v dubnu, zřídily přechodné vlády složené z vojáků a civilistů. Armády v Mali a Čadu přistoupily na osmnáctiměsíční přechodné období, po kterém mají následovat demokratické volby.
Malijská armáda mezitím svůj původní slib přehodnotila a navrhla až čtyřletý odklad voleb. Guinea dosud datum voleb neohlásila.