Bush a Blair: Důkazů proti Iráku je dostatek

Spojené státy a Velká Británie mají dostatek důkazů proti iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi. Uvedli to americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair při setkání v Camp Davidu. Schůzku lídrů, kteří podporují vojenskou akci proti Iráku, sledoval zpravodaj ve Spojených státech Miroslav Konvalina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair a George Bush | Foto: ČTK/EPA
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Jednání Bush - Blair

Prezident Bush a premiér Blair se obávají možnosti, že irácký režim vyvine jaderné zbraně. Oba představitelé se odvolávají na čerstvou zprávu vídeňské Mezinárodní agentury pro jadernou energetiku. Ta v pátek zveřejnila satelitní snímky, z nichž je zřejmé, že Irák staví nové objekty na několika místech spojovaných už dříve s vývojem iráckých jaderných zbraní. Oba lídři se v Camp Davidu také odvolali na zprávu agentury z roku 1998, podle které byl tehdy Irák jen šest měsíců od zhotovení vlastní jaderné zbraně.

Tony Blair podpořil George Bushe tvrzením, že neakční politika není tou politikou, kterou by mohli dva nejbližší partneři proti Bagdádu podpořit. Britský premiér také vyzval další spojence, aby vyjádřili podporu tlaku Spojených států a Británie na Irák.

Premiér Tony Blair charakterizoval své tříhodinové rozhovory v Camp Davidu jako skvělé. Režim Saddáma Husajna podle jeho slov představuje opravdovou hrozbu nejen pro Spojené státy, ale také pro Británii. Zároveň slíbil, že se spolu s prezidentem Bushem bude zasazovat o co nejširší mezinárodní podporu pro iráckou akci.

Jak uvádí spolupracovník Radiožurnálu ve Spojeném království Milan Kocourek, výsledkům rozhovorů věnují značnou pozornost také britské nedělní listy. Zdůrazňují Blairův názor, že nečinnost ve vztahu k Iráku není řešení a například Independent on Sunday otiskuje článek amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, podle něhož důsledky nečinnosti vůči těm, kdo ohrožují světovou bezpečnost, mohou být hrůznější než akce, a to i v případě, že by taková akce znamenala válku.

Miroslav Konvalina, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme