Bush a Blair oslovili Iráčany ze spojenecké televize

Americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair oslovili Iráčany prostřednictvím televizního projevu. Ve společném vystoupení ujistili obyvatele Iráku, že spojenci nejsou silou, která by chtěla uchvátit moc v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

George Bush v projevu natočeném už při společném úterním setkání v Belfastu řekl Iráčanům, že režim Saddáma Husajna je v této chvíli zbavován moci a dlouhá éra krutosti a strachu končí. "Nechtěli jsme tuto válku, ale Saddám Husajn se odmítal zbavit zbraní hromadného ničení a nedal nám na výběr," doplnil Bushe Tony Blair.

Podle lídrů koalice nebude Irák řídit ani Velká Británie, ani Spojené státy nebo OSN, ale irácký lid. Američtí představitelé zdůrazňují, že OSN má plnit v poválečnému Iráku jen humanitární úkoly. Zároveň dodávají, že vliv Spojených států v oblasti má být časově omezený.

Americký vliv na Iráčany zajišťuje nová televizní stanice nazvaná Nahwa Al-Hurrieh, česky Ke svobodě, kterou řídí americká a britská vláda. Vysílá několikrát denně z letadel kroužících nad Irákem. Mnozí Iráčané však nemohou projevy vůbec sledovat, protože nemají televize, jinde zase nefunguje elektřina.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme