Bush a Gore: Večer se rozhodne

V dlouhé právní bitvě mezi prezidentským kandidátem republikánů Georgem Bushem a jeho demokratickým rivalem Albertem Gorem dnes floridský Nejvyšší soud vynese verdikt, který by mohl určit, kdo z kandidátů bude novým prezidentem USA. Sedm soudců má rozhodnout, zda do konečných oficiálních výsledků na Floridě lze započítávat i rozdíly získané při ručním sčítání hlasů, které probíhá ve třech tamních volebních okresech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud začne podle agentury AFP jednat v 14:00 místního času (tedy 20:00 našeho času). Tábory demokratů a republikánů budou mít každý hodinu na vysvětlení svých argumentů. Tato vystoupení uvedou americké televize v přímém přenosu. Zasedání soudu se budou účastnit i zástupci veřejnosti a 28 „vylosovaných" novinářů z řad zájemců. Pozorovatelé poukazují na skutečnost, že šest ze sedmi soudců bylo jmenováno bývalými demokratickými guvernéry.

Gore žádá, aby soud přiměl volební komisi započítat ručně sečtené hlasy. Toto sčítání by podle některých zdrojů mohlo trvat mnoho dní, možná až do konce listopadu. Bush, který podle neoficiálních výsledků na Floridě vedl v sobotu o 930 hlasů, požaduje okamžité vyhlášení oficiálních výsledků voleb. Vítěz voleb na Floridě se s ohledem na vyrovnané výsledky po sečtení hlasů v ostatních amerických státech stane celkovým vítězem prezidentských voleb.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme