Bush a Putin mluvili o jaderné bezpečnosti i terorismu

V Bratislavě skončil rusko-americký summit. Americký prezident George Bush a jeho ruský kolega Vladimir Putin se mimo jiné shodli, že Severní Korea ani Írán nesmějí mít jaderné zbraně. Dohodli se také na tom, že budou nadále koordinovat potírání terorismu ve světě, a společně hodlají také hledat cestu k míru na Blízkém Východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush, Ivan Gašparovič a Vladimir Putin | Foto: Igor Šefr

"Dohodli jsme se, že by Írán neměl mít jaderné zbraně. Také Severní Korea by jimi neměla disponovat. Toto je oblast, ve které budeme úzce spolupracovat," uvedl prezident Bush.

Prezidenti také dospěli k dohodě ohledně monitorování pohybu zbrojních systémů, které by mohli zneužít teroristé.

"Jsme připraveni společně pracovat na žhavém problému, kterým je omezení ilegálního obchodu s protileteckými mobilními raketovými systémy," řekl ruský prezident Vladimír Putin a dodal, že ministr obrany Ivanov a ministryně zahraničí Riceová podepsali během summitu dohodu o kontrole nakládání s těmito systémy.

Na schůzce také zaznělo, že Spojené státy chtějí urychlit jednání o vstupu Ruska do Světové obchodní organizace. Podle očekávání George Bush upozornil Vladimira Putina na obavy o demokracii v Rusku.

Rusko udělalo podle Bushe za posledních 15 let velký pokrok v zavádění demokracie. Přece jen ale ještě není vše, jak má být. V osobě prezidenta Putina ale Bush vidí záruku toho, že demokratizace bude pokračovat.

"Demokracie vždy bere v potaz místní zvyklosti a kulturu. Já to vím. Jsou ale věci, které jsou demokracii všude společné. Vláda práva, ochrana menšin, svoboda tisku a politické opozice." Bush ale veřejně Putinovi nic příliš nevytýkal. Vsadil na dobré osobní vztahy s ruským prezidentem.

Milan Kopp, Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme