Bush a Putin vyzvali Irák ke splnění podmínek OSN

Americký prezident George Bush z pražského summitu NATO ihned zamířil do Petrohradu na schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Oba prezidenti pak vyzvali Irák, aby se "plně a okamžitě" podřídil odzbrojovací rezoluci Rady bezpečnosti OSN, nebo bude čelit vážným následkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Vladimir Putin | Foto: ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil spokojenost s rozhovorem, který vedli - jak prohlásil "bez papírů" - s americkým hostem v letním sídle ruských carů necelých 20 kilometrů od Petrohradu. Prezidenti Ruska a Spojených států vyzvali Irák, aby dodržoval rezoluci 1441 Rady bezpečnosti OSN, jinak bude muset čelit vážným následkům. Podle Putina může přinést spolupráce s Američany pozitivní výsledek v tomto problému.

Při diskusi o summitu NATO v Praze zopakoval ruský prezident, že si Moskva nemyslí, že by rozšíření Aliance bylo vyvoláno nezbytnou potřebou tohoto kroku, ale bere na vědomí všechna ujištění prezidenta Bushe a věří v rozvoj dobré spolupráce se všemi členy NATO. Důležitým bodem diskuse v Puškinu byl boj s mezinárodním terorismem. Rusko a Spojené státy podle Putina nedají teroristům šanci, ale nezapomenou ani na ty, kteří je podporují a rovněž financují. Prezidenti jednali také o společných energetických projektech firem obou zemí.

Petr Voldán, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme