Bush: Bez svobodných voleb embargo neodvoláme

Americký prezident George Bush vyzývá kubánskou vládu: zajistěte svobodné volby a my uvolníme hospodářské embargo uvalené na Kubu. Bush ve svém projevu požadoval, aby volby chystané na rok 2003 byly svobodné a spravedlivé, a aby Kuba zavedla tržní reformy. Pokud budou tyto podmínky splněny, je prý Bush ochotný spolupracovat s americkým Senátem na uvolnění zákazu vzájemného obchodu a cestování mezi USA a Kubou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Kuba také musí v příštím roce propustit politické vězně a umožnit účast opozičních stran na vládě. Uvolnění embarga bez politických změn by podle Bushe pouze obohatilo Fidela Castra a jeho nohsledy. Bush zároveň oznámil sérii opatření na podporu kubánské opozice, ale nezmínil se o nedávné cestě na Kubu bývalého prezidenta Cartera.

Za nesmlouvavým postojem amerického prezidenta George Bushe k protikubánskému embargu je podle Kuby snaha získat hlasy voličů na Floridě. V Havaně to prohlásil Castrův poradce Ricardo Alarcón. Podle něj Bush pomíjí názor většiny Američanů, kteří jsou pro zrušení protikubánských sankcí.

Svůj projev pronesl Bush kromě Washingtonu také v Miami, kde žije většina kubánských exulantů. Ti jsou většinou proticastrovsky zaměření a jsou považováni za klíčové voliče, kteří by letos mohli rozhodnout o znovuzvolení floridského guvernéra a prezidentova bratra Jeba Bushe.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme