Bush, Blair a Aznar se v neděli budou radit o Iráku

Zastánci vojenského zásahu proti Iráku - Američané, Britové a Španělé - si domluvili víkendovou schůzku na Azorských ostrovech. Cílem nedělního summitu je záchrana nové irácké rezoluce a sladění dalšího postupu vůči Saddámu Husajnovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Colin Powell | Zdroj: ČTK

Prezident Bush, premiéři Blair a Aznar přemýšlejí, jak znovu vybudovat hrad z diplomatických karet, který se jim během posledních dní v Radě bezpečnosti několikrát zhroutil. Cílem Spojených států je přinutit členské země Rady, aby hlasováním o nové irácké rezoluci vyložily karty na stůl a pokud možno podpořily rezoluci otevírající dveře vojenskému zásahu.

Američanům, Britům a Španělům se nepodařilo přesvědčit ani devět zemí, které by spojencům zajistily morální vítězství při hlasování. To by mělo být symbolem vzdoru francouzskému a ruskému vetu. Neuspěl zatím ani britský plán, který stanovil milníky nutné irácké spolupráce.

Američané vysílají protichůdné signály, a tak je možné, že nakonec sami rezoluci z OSN stáhnou a zařídí se podle svého.

S novým kompromisním návrhem řešení irácké krize přišlo v pátek Chile, které je členem Rady bezpečnosti. Bagdád podle něj musí do měsíce splnit pět bodů odzbrojení. Plán má být prosazen společně s dalšími členy Rady, avšak podle chilských představitelů se nejedná o nový návrh rezoluce.

Cílem této iniciativy, která má postupně kolovat mezi 15 členy Rady, je odstranění současného rozkolu mezi státy s právem veta. Dosud není známo, které země plán Chille podporují.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme