Bush chce jezdit autem na vodík

Automobily na vodík, to už nemá být jen sen futurologů, ale vědeckotechnická priorita Spojených států. V poselství o stavu unie to v noci na dnešek oznámil americký prezident George Bush. Na projektech vodíkových aut se pracuje už řadu let a kromě technických problémů hrál doposud omezující roli nedostatek finančních prostředků potřebných na dokončení vývoje převratného automobilu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automobily | Foto: Filip Víšek

Hned na třetím místě priorit Spojených Států je podle George Bushe posílení energetické soběstačnosti a snižování zátěže životního prostředí. Toho se dá dosáhnout jen odvážnou inovací a investicemi do nových technologií.

Prezident chce čelit výzvám budoucnosti už dnes, a tak zveřejnil záměr podpořit výraznou finanční injekcí pokračujících vývoj automobilů poháněných vodíkem. Na takzvaná čistá auta má být vynaložena ze státní kasy 1 miliarda a 200 milionů dolarů. Podle prezidenta Bushe jednoduchá chemická reakce vodíku a kyslíku vyprodukuje energii a místo exhalací vodu. Vyzval k tomu, aby se složitě se rodící projekty vodíkem poháněných vozů dostali z laboratoří na světlo světa. Dnes narozené děti by podle George Bushe už jezdili auty poháněnými čistou energií.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme