Bush chválil přípravu her, sám však do Atén nepojede

Americký prezident George Bush pochválil Řecko za úspěšnou přípravu letní olympiády. Za přítomnosti řeckého premiéra Kostase Karamanlise ale oznámil, že on sám se her nezúčastní. Místo něj poletí do Atén jeho otec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident George W. Bush | Foto: White House

Bushovo ujištění o dobrých přípravách olympijských her je pozitivním signálem ve chvílích, kdy část amerického tisku pochybuje o tom, zda Řecko ve zbývajících měsících dokončí přípravy a zajistí bezpečnost.

Olympijské hry, které se uskuteční od 13. do 29. srpna, mohou být mediálně zajímavým terčem útoku teroristů. "Lidé se mohou odebrat do vaší krásné země v co možná nejbezpečnějším prostředí," ujistil Bush před setkáním s řeckým premiérem Kostasem Karamanlisem v Bílém domě.

Bush oznámil, že se Olympijských her v Řecku nezúčastní kvůli kampani amerických prezidentských voleb, která bude v létě v plném proudu. Do Atén místo sebe posílá otce George Bushe staršího. "Nebudu tam moci přijet osobně kvůli zdejší politické sezoně, ale pošlu otce, aby vedl americkou delegaci," dodal Bush.

Do Atén by na olympijské hry kromě 550 sportovců a tří stovek členů doprovodu mělo odcestovat také sto příslušníků tajných služeb. Ti budou mít za úkol osobně dohlížet na bezpečnost amerických sportovců v Aténách.

Velkou kontroverzi v souvislosti s hrami vyvolala otázka, zda mají američtí atleti v případě vítězství mávat na veřejnosti národní vlajkou. Do médií pronikla zpráva, že americký olympijský výbor varoval své sportovce, aby kvůli rostoucím protiamerickým náladám od takových projevů upustili.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme