Bush i Abbás věří v mírovou dohodu do roka

Americký prezident George Bush věří, že Izrael a Palestina během roku podepíší mírovou smlouvu. Tedy do doby, než opustí Bílý dům. Prohlásil to v Rámalláhu po jednání se šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Právě toho považuje na palestinské straně za garanta mírového urovnání vztahů s Izraelem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush, Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Na tiskové konferenci stál Bush pod fotografií zesnulého palestinského vůdce Jásira Arafata, se kterým se za jeho života odmítal setkat kvůli údajné podpoře terorismu.

Zato Arafatův nástupce Abbás je ve Washingtonu považován za muže míru, což zdůraznil i Bush. "Kladl jsem si základní otázku, zda skutečně usiluje o mír. Stejně jsem se ptal v případě izraelského premiéra. Došel jsem k závěru, že oba chápou důležitost mírového soužití dvou demokratických států," uvedl Bush.

Americký prezident zopakoval své výhrady k existenci židovských osad na okupovaných územích. Vyjádřil pochopení pro stížnosti Palestinců, kteří musejí žít mezi izraelskými kontrolními stanovišti. Jak ale zdůraznil, dobře rozumí i tomu, že Izrael tato opatření potřebuje k obraně proti teroru.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme