Bush: Irácká zpráva je zklamáním

Irácká zpráva o zbrojních programech nesplňuje podle Spojených států podmínky stanovené rezolucí OSN. Americký prezident George Bush to řekl po schůzce se zástupci Evropské unie, Ruska a OSN v Bílém domě. Deklarace Iráku je podle něho zklamáním pro všechny, kdo si přejí mír.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. W. Bush | Foto: GeorgeWBush.com

"Očekávali jsme, že Saddám Husajn přistoupí k odzbrojení a prokáže to. K naplnění tohoto požadavku je ale daleko," prohlásil George Bush. V případě, že by Irák vlastnictví zbraní hromadného ničení skutečně zatajoval, hrozí mu podle rezoluce "vážné následky".

Za jednoznačně lživou označila zprávu Velká Británie, své pochyby vyslovila i Francie. Rusko naopak tvrdí, že Irák rezoluci OSN neporušil. K případné vojenské akci ruský ministr zahraničních věcí Igor Ivanov pouze poznamenal, že pravomoc k takovému kroku má pouze Rada bezpečnosti OSN.

O spolupráci s "přáteli z OSN" mluví i George Bush. Na dotaz, zda Spojené státy směřují k válce proti Iráku, ale americký prezident odpověděl vyhýbavě slovy, že "dokument nebyl vůbec povzbudivý".

Spojené státy už shromažďují v oblasti Perského zálivu početné vojenské síly. Po Novém roce pošlou do Perského zálivu dalších 50 tisíc mužů. Už nyní mají v oblastech Blízkého východu a Afghánistánu asi 65 tisíc vojáků. Americký tisk spekuluje o datu útoku na Irák - mělo by k němu dojít po 27. lednu 2003. To je den, kdy by šéf zbrojních inspektorů Hans Blix měl OSN předložit konečné hodnocení zprávy Bagdádu k irácké výzbroji.

Podle nejmenovaných představitelů americké administrativy bude Bush příštích pět až šest týdnů shromažďovat další důkazy proti Husajnovi a současně vysílat do oblasti další vojáky.

Kvůli irácké krizi odložil George Bush plánovanou cestu do Afriky. Měl ji absolvovat od 10. do 17. ledna. Bush se chce totiž věnovat domácím záležitostem a irácké krizi. Nejmenovaný americký představitel řekl agentuře Reuters, by odložení návštěvy nemělo být pokládáno za krok přibližující válku s Irákem.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme