Bush je hlavním terčem protestů v Argentině

Protesty tisíců demonstrantů zatím zastínily začátek dvoudenního panamerického summitu v argentinském letovisku Mar del Plata. Hlavním terčem protestů je americký prezident George Bush a jeho myšlenka vytvořit zónu volného obchodu sahající od Aljašky po Hornův mys. Bezpečnost Bushe i dalších 33 státníků Severní i Jižní Ameriky střeží tisíce argentinských policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Mar del Plata

Demonstranti v Mar del Plata | Foto: AFP

Argentinci mají na Spojené státy spadeno kvůli invazi do Iráku před dvěma lety. Zapomenout nemohou ani na podíl Washingtonu na rozpoutání hospodářské krize, která před několika lety uvrhla několik milionů Argentinců do bídy.

Levicová aktivistka Marta Rosiová Hlasu Ameriky řekla, že věří v klidný průběh protestů: "Přijeli jsme protestovat proti Bushovi, nechceme poškodit zdejší obchodníky a obyvatele vůbec. Naopak, rádi bychom, aby se místní lidé našich protestů zúčastnili."

Obchodníci ale radši zatloukají výlohy krámků dřevěnými fošnami a společnosti s americkými vlastníky sáhli rovnou po ocelových plátech. Také Leonardo Fernandez neponechal nic náhodě: "Nikdo nic neví. Nemáme žádné informace o tom, zda má dojít k nějakým incidentům. Ale právě kvůli této nejistotě se radši chráníme před rozbíjením oken."

Za debatním stolem by měl Bushovi oponovat hlavně jeho tradiční rival, venezuelský prezident Hugo Chávez. Ten novinářům řekl: Myslím, že jsme přijeli pohřbít zónu volného obchodu. Přivezl jsem si kvůli tomu lopatu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme