Bush je přesvědčen o svém vítězství

Republikánský kandidát na amerického prezidenta George Bush je přesvědčen, že bude prohlášen za vítěze voleb i po novém přepočítávání hlasů ve státě Florida. V prohlášení pro tisk v texaském Austinu, vyjádřil připravenost coby prezident „sjednotit zemi“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Očekávám, že přepočítávání hlasů na Floridě potvrdí moje vítězství a budu prohlášen zvoleným prezidentem Spojených států,“ řekl Bush. Výsledek přepočítávání, na které jako svého osobního zástupce vyslal Jamese Bakera, někdejšího ministra zahraničí svého otce, očekává do zítřka do 23. hodiny středoevropského času.

Gore se zatím jakýmkoli veřejným vítězným prohlášením vyhnul, dal pouze najevo, že nadále věří ve své vítězství. Floridské oficiální zdroje očekávají ukončení přepočítávání do zítřejšího večera, bez bližšího upřesnění. Není však vyloučeno, že pokud zjištěný rozdíl mezi oběma prezidentskými kandidáty bude velmi těsný, bude muset volební komise čekat s vyhlášením výsledku na hlasy zaslané poštou, především ze zahraničí. To by vyhlášení výsledků mohlo zpozdit až o týden.

V minulých volbách v roce 1996 došlo tímto způsobem na Floridu na 2300 hlasů; tentokrát to může být i více. Pro uznání platnosti hlasu je rozhodující poštovní razítko odeslání, které nesmí být pozdější než ze dne voleb.

Jinou, zatím jen hypotetickou možností zdržení by mohlo být případné opakování voleb pro chybné hlasovací lístky v některých obvodech, jak naznačují stížnosti z obvodu Palm Beach. Takové zdržení, i když je zatím jen teoretické, by však mohlo trvat měsíce.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme