Bush jede poprvé pracovně do Kanady

Americký prezident George Bush letí do Kanady. Jde o vůbec první oficiální cestu k severnímu sousedovi od nástupu Bushe do úřadu v roce 2001. Šéf Bílého domu usiluje o zlepšení vztahů se zemí javorového listu, kde převládají protiamerické nálady posílené válkou v Iráku, do které Kanaďané nevyslali své jednotky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Kanaďané o sobě říkají, že na severoamerickém kontinentě spí vedle slona, který se na ně může kdykoliv převalit. Obyvatelé Kanady rozčarovaní opětovným zvolením prezidenta Bushe zdůrazňují většinou rozdíly mezi největší a nejlidnatější zemí severní Ameriky.

Kanadsko-americké vztahy jsou poznamenány rozhodnutím bývalého premiéra Jeana Chrétiena nevyslat kanadské jednotky do války v Iráku. Toto stanovisko stále podporuje více než 80 procent Kanaďanů. Proti Bushově návštěvě budou v Ottawě demonstrovat tisíce aktivistů, kteří amerického prezidenta viní z rozpoutávání válečných konfliktů a hrubého porušování lidských práv.

Od chvíle, kdy se stal kanadským premiérem Paul Martin, se ale vztahy Washingtonu s Ottawou mírně zlepšily, i když někteří poslanci dávají najevo opak. Na rozdíl od jiných státních návštěv Bush tentokrát nevystoupí v parlamentu, protože chce předejít možným projevům nesouhlasu se svou politikou.

Ústředním tématem návštěvy budou otázky kolem společné hranice, která je nejdelší nechráněnou hranicí na světě. Zejména kanadská strana doufá, že návštěva pomůže i k ekonomickému oživení, konkrétně k postupnému odstraňování amerického zákazu na dovoz kanadského hovězího masa.

Druhý den návštěvy stráví prezident Bush v Halifaxu. Chce občanům tohoto města v Novém Skotsku poděkovat za to, že 11. září 2001 dovolili na letištích na atlantském pobřeží přistát 250 letadlům odkloněným po teroristických útocích na New York a Washington a postarali se o 44.000 cestujících, kteří nemohli pokračovat do cílových letišť na území USA.

Bushova první pracovní cesta do Kanady se uskutečňuje téměř po deseti letech od poslední návštěvy jeho předchůdce Billa Clintona. Během svého prvního prezidentského období Bush sice zavítal do Kanady dvakrát, ale vždy na mezinárodní summity.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme