Bush: Kerry odhazoval cizí medaile

I přes velmi vážnou situaci v Iráku, zbývá americkým politikům ještě čas na předvolební potyčky. Ty mají americké občany nejen rozptýlit, ale hlavně udržet jejich pozornost, protože do listopadových voleb je ještě daleko a ani jeden ze dvou rivalů souboje Bush-Kerry, nechce, aby se o něm přestalo mluvit. Někdy ale musí kandidáti zkousnout i velmi nepříjemná obvinění, jako právě to, které se teď sneslo na hlavu válečného veterána Johna Kerryho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Kerry | Foto: EPA

V době, kdy jsou Spojené státy ve válce s terorismem téměř v celém světě a otevřeně s ním bojují v Iráku a v Afghánistánu, má označení senátora Kerryho bývalým mírovým aktivistou téměř hanlivý podtext. John Kerry jako mladík bojoval ve Vietnamu a získal tam i vojenská vyznamenání, po návratu domů byl ale v čele hnutí veteránů proti válce a to mu dnes, kdy Američané podporují válku v Iráku, může hodně ublížit.

Kerry se v roce 1971 po návratu z Vietnamu aktivně účastnil akce Veteránů proti válce, při které aktivisté na protest házeli svá vojenská vyznamenání přes plot Bílého domu. Samotný Kerry ale neodhodil své medaile, ale medaile svých druhů a teď tvrdí, že to udělal proto, že svá vyznamenání neměl u sebe.

Kerry nyní novinářům tvrdil, že nikdy netvrdil, že zahozená vyznamenání byla jeho, teď však novináři objevily nahrávku z roku 1971, kde tvrdil, že zahodil i purpurové srdce, stříbrnou a bronzovou medaili. Kerry tvrdí, že zahodil stuhy svých medailí a to je podle armády stejné, jako kdyby se zbavil medailí.

Demokrat Kerry tvrdí, že celou záležitost rozpoutali proti němu Republikáni, kteří v minulých týdnech do kampaně proti Kerrymu investovali 60 milionů dolarů. John Kerry svou obhajobu končí zpravidla útokem: Kampaň proti mně přichází od prezidenta, který ani nedokáže odpovědět na otázku, zda se zúčastnil vojenské služby v národní gardě.

Medailová válka pokračuje a Američané mají další možnost myslet na něco jiného, než jsou skutečné válečné trable v Iráku.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme