Bush letos nepozval předáka Sinn Fein do Bílého domu

Politici ve Spojených státech se letos před svátkem svatého Patrika distancují od severoirských republikánů. Jejich předáka Gerryho Adamse nepozvou ve čtvrtek ani do Bílého domu, ani na slavnostní oběd se zástupci irsko-americké komunity do Sněmovny reprezentantů. Předák severoirských republikánů Gerry Adams se těšil pravidelné pozornosti vlivných kongresmanů a Bílého domu od roku 1998, kdy Sinn Fein podepsala velikonoční mírovou dohodu v Severním Irsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Belfast

Belfast | Foto: Milan Kocourek

Poslední náboženské a politické vraždy a neobjasněný případ účasti Irské republikánské armády na bankovní loupeži v Severním Irsku ale vyvolaly ve Washingtonu negativní reakce.

K prezidentu Bushovi se připojil také demokratický senátor Edward Kennedy a oznámil, že ani on se s vedením Sinn Fein tentokrát nemíní sejít. Kennedy je sám irského původu a doposud se řadil mezi přední opory irských republikánů ve Spojených státech. Nyní si to očividně rozmyslel.

Mluvčí Edwarda Kennedyho oznámila, že senátor se rozhodl zrušit čtvrteční setkání s Gerrym Adamsem vzhledem k pokračující kriminální činnosti Irské republikánské armády (IRA). To je narážka jednak na loupež téměř 26 milionů liber z jedné banky v Belfastu vloni o vánočních svátcích, jednak na zavraždění třiatřicetiletého republikána Roberta McCartneyho v Belfastu koncem ledna. Vedení strany Sinn Fein jakoukoli účast na bankovní loupeži rezolutně odmítá, ale z jejích řad bylo vyloučeno několik členů, kteří byli v dotyčném výčepu v době, kdy tam byl McCartney zavražděn.

Sinn Fein momentálně nemá dobré jméno ani v Británii ani ve Spojených státech. Prezident George Bush už před časem oznámil, že se během amerických oslav svatého Patrika nehodlá s Adamsem sejít - místo něho pozval do Bílého domu příbuzné Roberta McCartneyho.

Americká vláda dokonce zakázala peněžní sbírky pro Sinn Fein ve Spojených státech. To je pro stranu velká rána. Od roku 1995, kdy prezident Clinton zrušil zákaz sbírek pro Sinn Fein na americké půdě, strana získala z tohoto zdroje podle odhadů 15 až 20 milionů liber, tedy značné sumy. Letos poprvé Sinn Fein nemůže očekávat od Američanů irského původu nic.

Gerry Adams se ve Spojených státech stal populární osobností srovnatelnou s Nelsonem Mandelou, ale nyní bude během své návštěvy muset odpovídat na nepříjemné otázky kongresmanů. Schůzka s nimi je plánována. Ale Adams nebyl pozván ani na tradiční irský oběd v podobě šunky se salátem v budově Kongresu. Zdá se, že jeho sláva ve Spojených státech letos uvadla. Je to podle všeho pokračování trendu. Zpravodaj listu Times poznamenává, že věhlas irského republikánství v amerických politických kruzích je na šikmé ploše již od teroristických útoků na Spojené státy 11. září 2001.

Miroslav Konvalina, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme