Bush mladší znovu jitří vášně, tentokrát svými paměťmi

Bývalý americký prezident George Bush mladší vydává své paměti. Na pultech by se měly objevit příští týden, na internetu jsou již dostupné ukázky. Internetové diskuse o knize ukazují, že Bush stále rozděluje americkou veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George W. Bush | Foto: www.whitehouse.gov

Bush junior zvolil stejnou formu pamětí jako jeho otec: nikoli klasický životopis, ale čtrnáct klíčových rozhodnutí, která ovlivnila jeho život. Většina z nich samozřejmě pochází z období prezidentské funkce. Čtenář však také může nahlédnout do Bushova soukromí, například když popisuje svůj boj s alkoholismem.

Z hlavních politických témat budou jistě nejzajímavější rozhodování po teroristických útocích na New York, postup po hurikánu Katrina nebo neúspěšné hledání zbraní hromadného ničení v Iráku. Z toho, že je spojenci nikdy nenašli, se prý Bushovi dělá dodnes špatně, ale ničeho nelituje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda informuje o nové knize pamětí bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího

O Baracku Obamovi se bývalý prezident téměř nezmiňuje. Výjimkou je pochvala za postup v Afghánistánu. „Kniha je samozřejmě pečlivě načasovaná. Jde o Bushovo první veřejné vystoupení od doby, kdy před dvěma lety opustil funkci. A není to náhoda, že vychází ve chvíli, kdy republikáni zažívají renesanci,“ tvrdí redaktor Českého rozhlasu Ondřej Bouda.

Bush tak má největší šanci, že publikum přijme jeho vysvětlení mnoha kontroverzních témat. Dotýká se i krize. Píše, že si v závěru svého funkčního období připadal jako kapitán na potápějící se lodi. Recept na krizi tehdy nenašel, dnes však tvrdí, že se vše mělo řešit úplně jinak.

Internetové reakce na knihu jsou v USA rozmanité. Kritici například píší, že číst Bushovy paměti je asi tak smysluplné jako bavit se s oblíbenou skálou, protože si nic nepamatuje. Další mu vyčítají krizi, kterou způsobil či útok na Irák, kterým si jen rodina Bushova vyřídila soukromé účty z minulosti.

„Ne všichni jsou ale tak kritičtí a mnozí se na knihu těší. Myslím, že kniha se bude prodávat dobře, a to jak mezi příznivci, tak mezi odpůrci. Sám Bush doufá, že ho historie zhodnotí jako muže, který udělal to, co bylo třeba. Ale je si vědom, že až se tak stane, on už u toho nebude,“ uzavírá Bouda.

Lucie Maňourová, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme