Bush možná sám odsouhlasí nominaci Boltona na velvyslance v OSN

Bílý dům signalizuje, že prezident Bush zřejmě využije prázdniny v Kongresu, které právě začaly, a sám odsouhlasí nominaci Johna Boltona na amerického velvyslance v OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: AFP

Senát doposud prezidentovu volbu vytrvale blokoval. Washington potřebuje vyslat svého oficiálního zástupce do New Yorku ještě před zářijovým světovým summitem o reformě OSN a zasedáním Valného shromáždění.

Prezidentu Bushovi umožňuje zákon odsouhlasit nominovaného v době, kdy má Kongres prázdniny. V tom případě by se stal John Bolton alespoň dočasně do ledna roku 2007 velvyslancem při OSN. O jeho dalším osudu by pak rozhodl Kongres v novém složení.

Mluvčí Bílého domu Scot McClellan upozornil, že post je třeba zaplnit velmi rychle a že prezident může této pravomoci využít a obejít tak opoziční Demokraty a některé Republikánské zákonodárce, kteří už řadu týdnů s prezidentovou volbou nesouhlasí, protože Boltona považují za příliš kontroverzní osobnost.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme