Bush nařídil vyšetřit zprávy tajných služeb o Iráku

Přezkoumat předválečné zprávy americké rozvědky o iráckých zbrojních programech nařídil prezident George Bush. Devítičlenný tým by měl zjistit, co zpravodajské služby věděly před válkou o iráckých zbraních hromadného ničení. Prezident Bush zároveň oznámil, že se setká s mužem který celou lavinu kritiky zpravodajských služeb spustil, bývalým hlavním zbrojním inspektorem Davidem Kayem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Americký prezident Bush dal zelenou vzniku nezávislé komise, která by měla zkoumat práci CIA a dalších agentur, hledat možná selhání a zjistit, jak efektivní může být při prevenci dalšího možného ohrožení americké národní bezpečnosti.

Bílý dům dlouho váhal, zda zřízení komise v napjaté předvolební atmosféře připustit, ale nakonec vyhověl přání řady osobností z Kongresu, které znepokojila prohlášení Davida Kaye o tom, že Irák neměl před invazí zbraně hromadného ničení. Kay však zároveň dodává, že Irák podle jeho informací nesporně vážnou hrozbou představoval.

"Myslím si ale, že v mnoha směrech se zřejmě ukáže, že Saddám a jeho režim byli mnohem nebezpečnější, než jsme původně předpokládali. Ten režim byl zkažený a zkorumpovaný, takže za dalších pět let by byl ještě větší hrozbou, protože lidé se opravdu snažili získat technologii pro zbraně hromadného ničení," prohlásil Kay.

Zástupci republikánů i demokratů upozorňují, že důvěryhodnost Spojených států je podkopána zmatky ohledně informací o Iráku. "Nevidím jinou cestu," řekl republikánský senátor Chuck Hagel v televizi CNN. "Nejde jen o nedostatky v práci zpravodajských služeb, ale o důvěryhodnost naší vlády a našich představitelů ve světě."

Komisi by měli tvořit experti i politici obou stran. Bude mít širší mandát, než jen zjišťovat, jaká byla situace v Iráku. Bude prošetřovat i takové věci, jako je shromažďování informací o organizacích typu Al-Káida a o šíření zbraní.

Bílý dům zatím nerozhodl, kdy bude vyšetřování ukončeno. Je to velice citlivá otázka. Výsledky vyšetřování se totiž mohou stát námětem kampaně před listopadovými prezidentskými volbami a George Bush se chce ucházet o další čtyřletý mandát.

Také na britského premiéra Tonyho Blaira sílí nátlak, aby nařídil vyšetřování kvality zpravodajských informací, kterých vláda použila k ospravedlnění britské role ve válce v Iráku. Parlamentní rezoluci s tímto požadavkem dnes předkládají britští konzervativci, a podporují ji i liberální demokraté.

Miroslav Konvalina, Petra Lazáková, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme