Bush: Nebude-li Irák odzbrojen, zaútočíme

Americký prezident George Bush vyzval v dlouho očekávaném projevu před Valným shromážděním Spojených národů k odzbrojení režimu Saddáma Husajna. Jinak Spojené státy na Irák zaútočí. Bush chce po OSN vydání nové rezoluce k Iráku, která by Husajnovi dala ultimátum a žádala zničení zbraní hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/EPA

Prezident Bush věnoval velkou část svého projevu výčtu zločinů režimu Saddáma Husajna. Obvinil ho ze lží, vražd odpůrců, mučení vlastních obyvatel, úsilí o získání zbraní hromadného ničení a hlavně z nedodržování rezolucí OSN. George Bush varoval OSN před rizikem nečinnosti vyzval delegáty 190 států, aby si jejich země vybraly mezi světem strachu a světem pokroku.

Spojené státy budou usilovat o to, aby na svou stranu získaly ostatní členské země OSN, ale když mezinárodní společenství podcení nebezpečí, jsou Američané odhodláni zasáhnout proti iráckému režimu sami.

Jak Bush dále řekl, Amerika se po 18 letech vrátí do UNESCO, aby podtrhla svou angažovanost ve prospěch lidské důstojnosti. Z organizace pro výchovu, vědu a kulturu vystoupila, protože ji vinila z omezování svobody tisku. "Tato organizace se reformovala a Amerika se bude plně účastnit na jejím poslání v zájmu pokroku a ku prospěchu lidských práv, tolerance a vzdělání," prohlásil Bush.

Prezident Bush opět vyzval Irák, aby ctil šestnáct rezolucí, které OSN k jeho zemi přijala. Generální tajemník OSN Kofi Annan Irák rovněž vyzval k plnění rezolucí a k návratu zbrojních inspektorů, ale ve výčtu hlavních problému ohrožujících světový mír předřadil iráckému problému izraelsko-palestinský konflikt.

Sídlo Organizace spojených národů v New Yorku se změnilo v pevnost. Zasedání se účastní desítky hlav států, Česká republika je zatím narozdíl od mnoha ostatních zemí reprezentována na nejnižší diplomatické úrovni.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme