Bush ocenil revoluci v Gruzii a nabídl Tbilisi pomoc

Americký prezident George Bush dnes při historické návštěvě Tbilisi ocenil demokratické změny v Gruzii. Nabídl také pomoc při jednáních s Moskvou o zrušení dvou ruských vojenských základen na území Gruzie a ocenil snahu země o vstup do Severoatlantické aliance.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush, Michail Saakašvili

George Bush, Michail Saakašvili | Zdroj: ČTK

"Růžová revoluce se zapsala do historie. Myslíme si, že byla inspirací pro gruzínský národ a mohla by být inspirací i pro ostatní ve světě," řekl Bush novinářům, před něž předstoupil společně s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.

Saakašviliho výrazně potěšil ujištěním, že Rusko bude pokračovat v dokončení dohody s Gruzií o zrušení dvou ruských vojenských základen na gruzínském území. Bush totiž o tomto problému mluvil včera v Moskvě s ruských prezidentem Putinem na oslavách konce války. Na oslavy Saakašvili právě na protest kvůli nedořešení odchodu ruských vojsk nepřijel.

Bush také vyjádřil přesvědčení, že všechny problémy mezi Ruskem a Gruzií se vyřeší, tedy i konflikty v jižní Osetii a v Abcházii. Rovněž v této otázce nabídl pomoc Spojených států, bude-li o to Tbilisi stát. "Máte v Americe solidního přítele," prohlásil Bush.

Snahu Gruzie stát se členem NATO ocenil George Bush jako velmi důležitou. Poděkoval také, že Gruzie poslala do Iráku svůj vojenský kontingent. Na závěr pobytu v Gruzii promluví na veřejném shromáždění v centru Tbilisi. Zájem o účast na lidovém setkání v centru Tbilisi s americkým státníkem byl takový, že dav už několik hodin dopředu prolomil ochranné bariéry a ignoroval detekční rámy.

Moskva sleduje Bushovu návštěvu se znepokojením. Právě Gruzie je jedním z míst, kde se střetávají strategické zájmy Ruska a USA. Americké firmy investovaly do ropovodu, který dopravuje surovou naftu od Kaspického moře do Turecka. Moskva však Gruzii považuje stále za součást své sféry vlivu a tvrdí, že na gruzínském území nalézají útočiště teroristé, kteří proti Rusku bojují na severním Kavkazu.

Podle komentátorů je cesta amerického prezidenta do Gruzie signálem Kremlu, aby se nadále nevměšoval do politiky svých sousedů, zejména Ukrajiny a Gruzie. Prezident Saakašvili ale nemůže pouze těžit z podpory Spojených států a musí přidat. Aktuálně se jeho popularita v zemi pohybuje lehce nad 20 procenty.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme