Bush opět varuje Taliban

Americký prezident George Bush opět varoval afghánské vládní hnutí Taliban. V pravidelném rozhlasovém projevu řekl, že se mu "krátí čas" na vydání islámského fundamentalisty Usámy bin Ládina, který je považován za strůjce zářijových atentátů v USA. Bush Talibanu pohrozil, že za ukrývání nejhledanějšího muže planety ponese důsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Talibán dostal příležitost, aby vydal všechny teroristy, kteří se v Afghanistánu ukrývají, uzavřel jejich tábory a ukončil jejich operace. Bylo vydáno jednoznačné varování a čas se krátí. Afghánskému lidu nabízíme pomoc a přátelství. Bát se musí talibánští vůdcové a teroristé, které ukrývají."

Agentura Reuters označila Bushova slova za dosud nejjasnější náznak, že Spojené státy brzy zahájí vojenskou akci nejen proti bin Ládinovi a jeho organizaci Al-Káida, ale i proti Talibanu.

Prezident je přes víkend ve svém venkovském sídle v Camp Davidu a formou videokonference se radí se svými poradci pro bezpečnostní otázky. Do Spojených států se už vrátil ministr obrany Donald Rumsfeld, který zajišťoval podporu některých zemí Blízkého východu a Střední Asie pro chystaný americký postup. Podle činitelů Bílého domu je Bush s poskytnutými sliby podpory spokojen.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme