Bush opět varuje Taliban

Americký prezident George Bush opět varoval afghánské vládní hnutí Taliban. V pravidelném rozhlasovém projevu řekl, že se mu "krátí čas" na vydání islámského fundamentalisty Usámy bin Ládina, který je považován za strůjce zářijových atentátů v USA. Bush Talibanu pohrozil, že za ukrývání nejhledanějšího muže planety ponese důsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Talibán dostal příležitost, aby vydal všechny teroristy, kteří se v Afghanistánu ukrývají, uzavřel jejich tábory a ukončil jejich operace. Bylo vydáno jednoznačné varování a čas se krátí. Afghánskému lidu nabízíme pomoc a přátelství. Bát se musí talibánští vůdcové a teroristé, které ukrývají."

Agentura Reuters označila Bushova slova za dosud nejjasnější náznak, že Spojené státy brzy zahájí vojenskou akci nejen proti bin Ládinovi a jeho organizaci Al-Káida, ale i proti Talibanu.

Prezident je přes víkend ve svém venkovském sídle v Camp Davidu a formou videokonference se radí se svými poradci pro bezpečnostní otázky. Do Spojených států se už vrátil ministr obrany Donald Rumsfeld, který zajišťoval podporu některých zemí Blízkého východu a Střední Asie pro chystaný americký postup. Podle činitelů Bílého domu je Bush s poskytnutými sliby podpory spokojen.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme