Bush podepsal zákon proti eutanazii ženy s poškozeným mozkem

Americký prezident George Bush dnes ráno podepsal zákon bránící eutanazii ženy s vážně poškozeným mozkem. Kontroverzní legislativa má přimět lékaře, aby drželi při životě Terri Schiavovou, která už 15 let žije jen s pomocí přístrojů. Manžel Schiavové tvrdí, že by si sama přála smrt, její rodiče ale chtějí, aby žila dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Žena utrpěla v roce 1990 vážné poškození mozku a od té doby ji lékaři ve floridské nemocnici udržují ve vegetativním stavu. Minulý pátek ji na základě soudního rozhodnutí floridského státního soudu na žádost manžela odpojili od přístrojů.

Sněmovna reprezentantů a před ní i Senát přijaly přes víkend mimořádný zákon umožňující, aby se rodiče Schiavové odvolali k federálnímu soudu. Pokud jej přesvědčí o správnosti své argumentace, bude nemocná žena opět napojena na umělou výživu. V opačném případě během několika týdnů zemře.

Skutečnost, že prezident Bush přerušil dovolenou v Crawfordu, aby mohl zákon ve Washingtonu podepsat, ukazuje, jak velký význam tomuto případu přikládá. Podle názorů prezidenta i dalších republikánů nejde jen o záchranu jedné postižení ženy, ale o vítězství toho, co nazývají kulturou života.

Podle kritiků a některých demokratických zákonodárců jde naopak o nemístný zásah federálních institucí do rodinných záležitostí a pravomocí státního soudu motivovaný krajně pravicovou křesťanskou ideologií. Případ vzbudil velký zájem amerických médií a veřejnosti.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme