Bush podpořil vznik palestinského státu

Prezident George Bush slibuje, že se zasadí o samostatný palestinský stát. V krátkém prohlášení v Růžové zahradě Bílého domu řekl, že je připraven itinerář pro mír na Blízkém východě, o kterém mají ve vhodné době začít obě strany jednat. Palestinci a Izraelci dostanou rozvrh kroků vedoucích podle USA k mírovému uspořádání hned po jmenování nového palestinského premiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. W. Bush | Foto: GeorgeWBush.com

Jak uvádí washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, americký prezident se vyslovil pro mírový, reformovaný a demokratický palestinský stát, který navždy upustí od podpory terorismu a nenávisti. George Bush po boku s ministrem zahraničí Colinem Powellem ale odmítl sdělit podrobnosti a odpovědět na otázky novinářů.

Prezident přečetl stanovisko, podle kterého Američané během uplynulých sedmi měsíců s pomocí Ruska, Evropské unie a OSN vypracovali jakýsi postup na cestě k míru. Po izraelských volbách a jmenování palestinského premiéra se postupně naplňují podmínky pro zahájení vyjednávání o plánu, který by měl vyústit ve vytvoření palestinského státu v roce 2005.

Bush však upozornil, že nový palestinský premiér musí mít reálné pravomoci, zvláště v oblasti bezpečnosti. Izraelce pak vyzval k zastavení výstavby nových osad na palestinských územích. "Vyzývám všechny strany na Blízkém východě, aby opustily staré nenávisti a přijaly odpovědnost za mírový proces."

Prezident Bush čelí kritice za silně proizraelskou politiku a za to, že loni utlumil americké mírové iniciativy na Blízkém východě.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme