Bush pokračuje v usmiřování s Evropou

S vrcholnými představiteli Severoatlantické aliance a Evropské unie jednal v Bruselu americký prezident George Bush. Schůzky se nesly ve znamení usmiřování po roztržce kolem Iráku. Evropa a Amerika jsou partneři, kteří se potřebují - tato slova zazněla během bruselského summitu několikrát a nejčastěji skloňovaným slovem byl dialog. Šéf Bílého domu dal ale najevo znepokojení nad úmyslem Evropské unie zrušit embargo na prodej zbraní Číně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

Roztržka kolem Iráku je minulostí, řekl dnes šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer. Důkazem jednoty aliance by měl být fakt, že se všech 26 členských zemí zapojuje do výcviku iráckých bezpečnostních sil. Příspěvek jednotlivých států může být různý; půjde o samotný trénink, vybavení či peníze.

Americký prezident George Bush za to svým spojencům v NATO poděkoval. "Výcvik NATO je důležitou misí, protože úspěch v Iráku konec konců záleží na tom, jaká bude kapacita a schopnosti samotných Iráčanů bránit své území proti teroristům."

Zárodek alianční výcvikové mise vzniká v Bagdádu od podzimu, teď se chystá zřízení akademie. Aliance by měla být schopna vycvičit ročně 1000 příslušníků iráckých bezpečnostních sil.

V jiných oblastech ale rozpory mezi Evropou a Amerikou ještě překonány nebyly. Shoda například nepanuje v otázce reformy Severoatlantické aliance, kterou prosazují Německo a Francie. Prezident Chirac dnes znovu naznačil, že Evropa by měla mít v rozhodovacím procesu důležitější slovo. Mohlo jít o narážku na situaci kolem Iráku před dvěma lety, ale francouzský prezident měl určitě na mysli také současný vývoj na Blízkém východě, kde mají Spojené státy jiný názor na to, jak dále postupovat vůči Íránu a Sýrii, než země Evropské unie.

V souvislosti s embargem na dovoz zbraní do Číny Bush prohlásil, že debatami o jeho zrušení je zneklidněn. Prezident Chirac naopak zdůraznil, že země EU jsou pro jeho zrušení, ale veškeré okolnosti tohoto kroku včetně podmínek hodlají se Spojenými státy úzce konzultovat.

Další sporné body jako odlišný přístup k Íránu, případně k Sýrii, či zásadní spor o pojetí boje proti klimatickým změnám na Zemi byly vesměs pojímány smířlivě a konstruktivně.

Jan Šmíd, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme