Bush poprvé přijal Klause v Bílém domě

Prezidenti České republiky a Spojených států Václav Klaus a George Bush se sešli v Bílém domě. Jednání trvalo přes půl hodiny a prezidenti při něm hovořili o politických tématech, neprobírali však otázku amerických vstupních víz pro české občany cestující do Spojených států. Klaus, který je v USA na soukromé cestě, se dočkal audience v Bílém domě poprvé za dobu, kdy je ve funkci hlavy státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a George Bush | Zdroj: ČTK

Bush přivítal českého prezidenta v Oválné pracovně Bílého domu krátce před polednem místního času. Setkání trvalo přes půl hodiny a Klaus ho označil za velmi přátelské. Rozhovor podle něj navázal na dialog v Bruselu před dvěma týdny.

Po setkání Klaus novinářům řekl, že jednání se zaměřilo na základní problémy světové politiky, přičemž hlavními tématy byly Blízký a Střední východ, situace v Libanonu a v Evropě. George Bush se také zajímal o poměry v České republice včetně nedávné vládní krize.

Za dva roky od Klausova nástupu na Pražský hrad to bylo jeho první dvoustranné pracovní jednání s prezidentem Spojených států. Bush teprve včera odpověděl kladně na Klausův dopis, ve kterém mu český prezident po setkání v Bruselu navrhl, že by se mohli setkat při jeho soukromé cestě do Washingtonu.

Podle bývalého velvyslance v USA a diplomata Alexandra Vondry naznačuje nestandardně rychlé dojednání návštěvy v Bílém domě výborné vztahy mezi oběma zeměmi. "To svědčí o tom, že minulost je definitivně minulostí a že to je velmi silné gesto z americké strany, že mají zájem na tom rozvíjet s námi a s českým prezidentem produktivní dialog."

Otázka víz pro české občany na programu dnešní schůzky nebyla. Podle Vondry má ale Česká republika v této oblasti určitou šanci. "Samozřejmě otázkou je, jak ta dohledná doba je vzdálená; není to běh na nějakou úplně krátkou trať. Ale je velmi významná změna, že americká vláda si tento problém a jeho řekněme střednědobé řešení dala do agendy, nabídla určitý program nejen nám, ale celé skupině středoevropských zemí."

Klaus byl v posledních dvou letech v Americe vícekrát, v Bílém domě ho ale doposud uvítal pouze viceprezident Dick Cheney. Posledního oficiálního pracovního přijetí v Bílém domě se českému prezidentu dostalo v září 2002, a to Václavu Havlovi. Tehdy jednání předcházely měsíce příprav, do Washingtonu přijel dokonce přípravný tým a prezident Havel přiletěl s manželkou leteckým speciálem.

Dnes se Václav Klaus s George Bushem dohodli na dalším setkání během oslav konce druhé světové války letos 9. května v Moskvě.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme