Bush potvrzuje: Moc v Iráku bude předána 30. června

Projev prezidenta Bushe na půdě vojenské školy v pensylvánském Carlisle nepřinesl žádná převratná prohlášení. Prezident znovu potvrdil, že Američané předají moc Iráčanům 30. června. Připomněl také, že Irák zůstává hlavní frontou boje proti terorizmu, a že porážka ozbrojených skupin a bývalých Saddámových stoupenců může znamenat motivaci pro reformisty v dalších zemích Blízkého východu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Paul Bremer

George Bush a Paul Bremer | Foto: Bílý dům

Ve svém projevu na vojenské škole v Pensylvánii také znovu připomněl, že jedině vznik silného státu může na Blízkém východě zabránit extrémistům znovu se spojit. V této souvislosti potvrdil datum 30. června jako den předání moci do rukou irácké samosprávy. Zároveň ale dodal, že Američané v zemi zůstanou dokud to bude nutné. "Tím, že dodržíme datum 30. června, ukážeme, že nemáme zájem na okupaci. Navíc řekneme Iráčanům, že i oni mají podíl na úspěchu své vlády. Budou vědět, že když postaví školu nebo most, že ji nestavějí pro koalici, ale že ji stavějí pro sebe."

George Bush také v projevu naznačil, že Spojené státy postaví novou moderní věznici místo Abú Ghrajbu, který proslul jako mučírna za bývalého režimu Saddáma Husajna a stal se, jak dodal Bush, i "symbolem ostudného chování několika amerických vojáků".

A jaké jsou první reakce na Bushův projev? Komentátoři upozorňují na fakt, že 5 týdnů před předáním suverenity Iráku a 6 měsíců před prezidentskými volbami otevírá americký vrchní velitel více otázek, než může dát odpovědí. Opoziční demokraté se s americkými televizními komentátory shodují v tom, že mnohé irácké otázky zkrátka odpovědi ještě nemají. Američany zejména znepokojuje, že neexistuje strategie odchodu amerických vojáků z Iráku domů. Prezident Bush s výjimkou příslibu zboření nechvalně známého vězení Abu Ghrajb nepřišel s ničím novým a jak se v současné nejisté a nebezpečné situaci v Iráku očekávalo, nebyl ani příliš konkrétní v příslibech do budoucna.

I bývalá ministryně zahraničí Madelaine Albrightová v reakci na Bushův projev uvedla, že prezident neřekl nic nového a že zůstalo plno nezodpovězených otázek. V rozhovoru pro CNN hned po projevu amerického prezidenta řekla, že chybí harmonogram a je otázka, zda to, co prezident Bush říká, je založeno na realitě. "V prvé řadě tady není záruka, že Iráčané přijmou jakoukoliv přechodnou vládu, protože není jasné komu suverenitu předáme. Další otázkou je, zda bezpečnost bude skutečně adekvátní. Jak dlouho potrvá americký výcvik Iráčanů, zda se volby opravdu uskuteční. Jsem ale ráda, že prezident konečně shledal důležitost OSN, ale otázkou je, zda teď má prezident Bush mezinárodní důvěru, aby mohl získat země ke spolupráci, ve kterou doufáme."

Dnešní projev byl prvním z pěti, které chce Bush pronést až do konce června. Cílem prezidentových vystoupení je uklidnit Američany, kteří považují postup prezidenta v Iráku za chaotický.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme