Bush požádal Kongres o svolení k vojenské akci proti Iráku

Americký prezident George Bush požádal Kongres, aby mu v rezoluci umožnil v případě potřeby použít proti Iráku sílu. Po setkání s ministrem zahraničí Colinem Powellem Bush upozornil Radu bezpečnosti OSN, aby se iráckým problémem zabývala, jinak to udělá Washington. Rada bezpečnosti musí podle Bushe dát iráckému prezidentu Saddámu Husajnovi jasně najevo, že od něj čeká odzbrojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident George W. Bush | Foto: White House

Podle bývalého národně-bezpečnostního poradce prezidenta Cartera Zbigniewa Brzezinského budou mít Spojené státy plnou podporu OSN, když budou trvat na tom, že rezoluce Světové organizace musejí být respektovány. Ale vojenská akce musí být podle něj v kontextu rezolucí OSN a neměla by být jednostranná. "Bude tu role pro americké spojence a všechny členy mezinárodní komunity, když bude vojenská akce nezbytná," dodal Brzezinski.

Podle bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové je nutná nová rezoluce OSN. Myslí si také, že Spojené státy by se nyní měly hlavně soustředit na boj proti terorismu. "Je hrozně důležité, aby se proti Saddámovi něco dělalo, ale nemyslím si, že tohle je ten moment. Máme právě válku proti terorismu a (myslím si) že na to se máme v téhle chvíli soustředit, " řekla Albrightová českým novinářům ve Washingtonu.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme