Bush před inaugurací: bin Ládin je izolován

Prezident George Bush se domnívá, že jeho zvolení prezidentem na další 4 roky stvrdilo americkou politiku v Iráku. V předinauguračním rozhovoru pro nedělní vydání deníku Washington Post dále řekl, že není důvod hnát žádného z vládních představitelů k zodpovědnosti za chyby nebo chybné úsudky v předválečném plánování a za násilnousti, které po invazi následovaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

"Měli jsme moment zúčtování a ten se nazýval volby 2004," řekl prezident Bush v rozhovoru pro Washington Post a pokračoval. "Američané si vyslechli různá hodnocení, která se týkala toho, co se dělo v Iráku, podívali se na oba kandidáty a zvolili mě." Dva týdny před iráckými volbami, kdy nejsou žádné známky poklesu násilné aktivity povstalců, nenabízí prezident Bush harmonogram stahování amerických jednotek.

Bush také vyzval Američany, aby měli s iráckým postupem k demokracii trpělivost. Podle listu Washington Post si válka vyžádá dalších 100 miliard dolarů. George Bushe ale zmírnil svůj pověstný optimismus a jeho výroky jsou opatrnější a pragmatičtější, píše deník. Prezident připustil, že se Irák stává výcvikovým prostorem pro teroristy. K unikajícímu Usámu bin Ládinovi George Bush řekl, že je izolován a hon na teroristu probíhá dobře. Prezident Bush nepochybuje, že většina muslimů nakonec pozná, že Amerika je šiřitelem demokracie a svobody. Nominovaná ministryně zahraničí Condoleezza by měla lépe vysvětlovat americké záměry.

George Bush však v rozhovoru hned dvakrát odmítl potvrdit poslední odhad odstupujícího ministra zahraničí Colina Powella, že počet amerických vojáků bude možné zredukovat do konce roku.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme