Bush představil svou strategii pro vítězství v Iráku

Pod tlakem veřejnosti, která je čím dál nespokojenější s vývojem v Iráku, zveřejnil americký prezident George Bush takzvanou "Strategii pro vítězství v Iráku". 38 stránkový dokument, který obsahuje i dosud utajované informace, umístil Bílý dům na svoji webovou stránku a George Bush vyzval všechny Američany, aby si ho přečetli. Zároveň zopakoval, že Spojené státy zůstanou v Iráku dokud to bude nutné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush představuje svou strategii pro Irák | Foto: ČTK

V projevu, ve kterém obhajoval americkou misi v Iráku, přiznal prezident Bush, že irácké jednotky si nepočínaly vždy tak, jak měly. Zdůraznil ale, že za poslední rok dosáhly pokrok. Časem budou schopné vést zemi bez větší zahraniční pomoci sami, řekl americký prezident.

Ve své strategii pro Irák se zaměřil na tři oblasti, bezpečnostní, politickou a ekonomickou. Žádné přelomové informace ale nepředložil.

Opět odmítnul stanovit datum odchodu amerických jednotek z Iráku. "Stanovením umělého datumu odchodu bychom světu signalizovali, že Amerika je slabý a nespolehlivý spojenec," řekl Bush.

Prezident Bush také své vojáky ujistil, že pokud bude vrchním velitelem ozbrojených sil on, Amerika z Iráku neuteče.

Olga Baková, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme