Bush přilétá do Bruselu na návštěvu Evropy

Americký prezident George Bush přilétá dnes večer do Bruselu na čtyřdenní návštěvu Evropy. Na trase Brusel-Mohuč-Bratislava chce vylepšit vztahy pošramocené sporem o americký útok proti Iráku. Historickou schůzku Bush - Putin bude hostit Bratislava. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda považuje summit amerického a ruského prezidenta za projev důvěry a potvrzení toho, že je země reálnou součástí demokratického světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš Dzurinda | Foto: Samuel Kubáni

Dzurinda potvrdil, že hodlá s americkým prezidentem hovořit o globálních problémech. Zmínil nejen Irák, Írán, Ukrajinu, ale i korejskou jadernou hrozbu. Prohlásil, že všem včetně Ruska musí jít o maximální bezpečnost. Řekl také, že chce s Bushem mluvit především o vízové povinnosti, přesněji prý o mládeži. V tom, jak se lidé poznávají, jak si rozumějí, v tom je podle něho budoucnost. Dzurinda očekává, že mu americký prezident porozumí. Jak řekl, pokud si Bush v tomto odnese emocionální poznání, že pochopil, proč na tom Slovensku tak záleží, bude to Dzurindovi stačit.

Při setkání s prezidentem Putinem chce slovenský premiér ocenit roli Ruska při porážce fašismu před 60 lety. Kritizovat situaci v Rusku nemíní.

Na amerického prezidenta George Bushe nečekají příští týden v Evropě pouze státníci, ale také demonstranti. Nejen kvůli tomu ho doprovázejí na dvě stovky tajných agentů, pohotovost ve všech zemích starého kontinentu, které Bush navštíví mají tisíce policistů. Při úterní vrcholné schůzce špiček Evropské unie a americké delegace v Bruselu budou v pohotovosti belgické stíhačky i personál sedmi vybraných místních nemocnic.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme