Bush připravuje konzultace o útoku na Irák

Americký prezident George Bush chce konzultovat vývoj situace okolo Iráku se spojenci. Jak řekl po setkání s klíčovými členy Kongresu v Bílém domě, nejdříve chce mluvit o případném úderu proti Iráku s Velkou Británií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident George W. Bush | Foto: White House

Prezident Bush slíbil zákonodárcům, že z rozhodování o případném úderu na Irák nebudou vyloučeni. Zároveň je ubezpečil o tom, že nebude konzultovat nejenom s Británií, ale mimojiné také s Francií, Čínou a Ruskem. Už tuto sobotu přiletí za Georgem Bushem do Camp Davidu strategický partner a nejbližší spojenec britský premiér Tony Blair.

Nejtěžší obhajoba postojů Spojených států však čeká amerického prezidenta den po výročí 11. září v New Yorku. Příští čtvrtek má totiž oslovit na téma Irák Valné shromáždění OSN. Představitelé americké administrativy přislíbili, že už brzy přednese prezident Bush jednotné stanovisko Ameriky k Iráku a včas také zveřejní důkazy o iráckých zbraních hromadného ničení.

O tom, že je nezbytné jednat proti hrozbě představované iráckým prezidentem Saddámem Husajnem, se Američané snaží spojence přesvědčit na všech frontách. Šéf americké diplomacie Colin Powell se včera na okraj světového ekologického summitu v Johannesburgu sešel s deseti čelnými světovými politiky - mezi jinými například s generálním tajemníkem OSN Kofim Annanem nebo předsedou Evropské komise Romanem Prodim. Podle agentury AP někteří politici souhlasili s tím, že Husajn představuje problém, k případné vojenské akci ale vyjadřovali výhrady a domnívají se, že by Spojené státy měly postupovat samy.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme