Bush připustil možnost použití síly proti Íránu

Prezident Bush se na svém texaském ranči v Crawfordu pro izraelskou televizi vyjádřil, že může zvážit použití síly proti Íránu, ale jako vždy jen v krajním případě, pokud se Teherán nevzdá svého jaderného programu. Prezident Bush uvedl, že všechny možnosti jsou na stole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: AFP

Spojené státy jsou garantem bezpečnosti židovského státu, který se netají tím, že když to bude nezbytné, použije proti Íránu sílu sám. Je veřejným tajemstvím, že Izrael má ke své obraně jaderné zbraně a tuto výhodu by židovský stát ztratil, kdyby obdobné zbraně získal muslimský Írán, který Tel Aviv podezírá z podpory terorismu.

Americký prezident ujistil izraelskou televizi, že použití síly proti Íránu patří mezi eventuality, které reálně zvažuje, ale jako každý americký prezident až jako poslední možnost. George Bush zároveň zdůraznil, že Američané k zajištění vlastní bezpečnost v poslední době sílu použili.

Teherán odmítá obvinění, že se pokouší získat jadernou zbraň. Ve Spojených státech ale sílí neoficiální hlasy vyzývající k bombardování sporných zařízení. Administrativa doposud nepřipouštěla, že připravuje útok na Írán.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme