Bush se během summitu setká s novým prezidentem Iráku

Setkání s lídry zemí Blízkého východu je věnována část druhého pracovního dne summitu G8 na Sea Islandu v americkém státě Georgia. Prezident Bush a další prezidenti a premiéři nejvyspělejších zemí a Ruska se setkají s vůdci z Jemenu, Bahrajnu a Jordánska. Velmi symbolická bude první oficiální schůzka prezidentů Spojených států a Iráku. George Bush bude mezi čtyřma očima jednat s novou hlavou Iráku Ghazím Javarem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ghazí Javar | Foto: EPA

Prezident Bush se dnes setkal se svým hlavním spojencem ve válce proti terorismu a Saddámovu režimu v Iráku, britským premiérem Tonym Blairem. Vzájemně se pochválili za to, že se jim podařilo v Radě bezpečnosti OSN společně prosadit novou rezoluci podporující přechod suverenity v Iráku do rukou dočasné vlády a další demokratizační kroky.

Podle Blaira je podstatné, že teď Iráčané vědí, že mají na své straně celé světové společenství, které je podporuje v budování stabilní demokracie, a že fanatici a extrémisté, kteří se snaží demokracii zastavit, vědí, že mají proti sobě celý svět.

Oba lídři by rádi viděli větší angažovanost NATO v Iráku, i když respektují, že další země, zejména Německo a Francie, tam už jednotky nepošlou.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme