Bush slíbil Palestincům finanční pomoc

Spojené státy poskytnou Palestincům pomoc v hodnotě 50 milionů dolarů. Oznámil to ve Washingtonu americký prezident George Bush na závěr schůzky s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Palestinský lídr jednal s šéfem Bílého domu vůbec poprvé od svého zvolení prezidentem palestinské samosprávy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás a George Bush

Mahmúd Abbás a George Bush | Zdroj: ČTK

Samostatný mírový palestinský stát je podle prezidenta Bushe na dosah a pomůže to Izraeli. Američané trvají na mírovém plánu nazývaném cestovní mapa. Prezident Bush nabídl palestinské samosprávně malý krok vpřed, přímý grant. Doposud směřovalo 200 miliónů dolarů do Palestiny přes nevládní organizace, aby se předešlo korupci.

Mahmúd Abbás, který přijímá principy míru, svobody a demokracie, je pro George Bushe daleko přijatelnějším vůdcem než Jásir Arafat, a proto byl Abbás jako prezident samosprávy pozván do Bílého domu. Pokud chtějí Spojené státy něčeho dosáhnout, musejí se do mírového procesu více vložit, nestačí peníze a podpora reforem.

Bývalá americká ministryně zahraničí Albrightová stanici CNN řekla, že Mahmúd Abbás potřebuje podporu Spojených států a dalších zemí, aby ukázal, že svému lidu přinese nějaký prospěch. Madelaine Albrightová zároveň upozornila, že je třeba Abbáse podpořit, protože příležitost na určitý pokrok nemusí trvat dlouho.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme