Bush v Gruzii podpoří demokracii, Moskva je znepokojena

Prezident Spojených států George Bush je v Gruzii. Oficiálně proto, aby podpořil tamní mladou demokracii prozápadního prezidenta Michaila Saakašviliho. Moskva ale sleduje jeho návštěvu se znepokojením. Právě Gruzie je jedním z míst, kde se střetávají strategické zájmy Ruska a USA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a George Bush | Zdroj: ČTK

Prezident Bush veze do Gruzie jasné poselství. USA podporují demokratické reformy, které Tbilisi po změně režimu a takzvané "revoluci růží" zahájilo. "Chci tam cítit novou demokracii a poděkovat gruzínskému národu, že se stal takovým příkladem pro další země," řekl mimo jiné George Bush.

Tbilisi vnímá návštěvu amerického prezidenta jako symbol podpory nové demokracie v zemi a jako osudový okamžik v historii země. Co se týká případného vstupu Gruzie do Severoatlantické aliance, Bush obrazně dodal, že nic se nezmění během jedné noci a postsovětská republika má před sebou ještě mnoho práce.

"My neočekáváme od západu, že nás bude krmit nebo že nás adoptuje, ale potřebujeme od něj podporu," řekl před časem Českému rozhlasu prezident Saakašvili. Podporu mu americký prezident slibuje například v otázce zrušení dvou ruských základen na území Gruzie.

Americké firmy investovaly do ropovodu, který dopravuje surovou naftu od Kaspického moře do Turecka. Moskva však Gruzii považuje stále za součást své sféry vlivu a tvrdí, že na gruzínském území nalézají útočiště teroristé, kteří proti Rusku bojují na severním Kavkazu.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme