Bush v OSN: Írán se musí vzdát nukleárních ambicí

Americký prezident George Bush promluvil před Valným shromážděním OSN. Ve více než dvacetiminutovém monologu se dotkl řady ožehavých témat. Do souvislosti ve své řeči dával celosvětový boj s terorismem, boj za lidská práva, demokracii, svobodu a boj proti despotickým režimům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Šéf Bílého domu obhajoval dosavadní americké angažování na Blízkém východě. Podle Bushe se lidé v rozličných státech blízkovýchodního regionu rozhodli pro demokracii a svobodu s podporou mezinárodního společenství i Spojených států. V projevu také americký prezident apeloval na íránský lid, aby se postavil proti teheránskému režimu, který se odmítá vzdát obohacování uranu navzdory výzvě Rady bezpečnosti.

"Spojené státy respektují íránský národ, obdivujeme jeho bohatou historii a přínos světové civilizaci. Tento národ si zaslouží příležitost ovlivnit svou vlastní budoucnost. Spojené národy přijaly jednoznačnou rezoluci - ta požaduje, aby režim v Teheránu dostál svým mezinárodním povinnostem. Írán se musí vzdát nukleárních ambicí," řekl George Bush na zasedání Valného shromáždění OSN.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme