Bush varoval KLDR před prodejem jaderných zbraní

Pokud se bude Severní Korea snažit prodat jaderné zbraně například Íránu nebo teroristické síti al-Káida, bude za to pohnána k zodpovědnosti. Prohlásil to americký prezident George Bush. Spojené státy by tak podle šéfa Bílého domu použily veškeré prostředky nezbytné k zastavení takové transakce a Pchjongjang by za ni musel čelit těžkým důsledkům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Také americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová v Tokiu varovala Pchjongjang před uskutečněním druhého jaderného testu a pohrozila mu případnými dalšími, zatím nespecifikovanými odvetnými opatřeními. Před odletem z japonské metropole, kde ukončila svou dvoudenní návštěvu, ale dala v prohlášení pro tisk jasně najevo, že se neuvažuje o žádné vojenské akci proti severokorejskému režimu.

Asijská cesta šéfky americké diplomacie dnes pokračuje v Soulu, kde se sejde se svým jihokorejským a japonským kolegou k jednáním o praktickém prosazování sankcí OSN. Poté ještě zamíří do Pekingu a do Moskvy.

Severní Korea minulý týden oznámila, že uskutečnila svou první jadernou zkoušku. Zpráva okamžitě vyvolala ostrou zahraniční kritiku a vedla k sankcím Rady bezpečnosti OSN proti KLDR.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme