Bush varoval na půdě OSN před novými útoky teroristů

Za přísných bezpečnostních opatření v New Yorku začalo 56. zasedání valného shromáždění Organizace spojených národů. Americký prezident George Bush ve svém prvním projevu na půdě OSN varoval, že teroristé připravují další útoky. Ty by se podle něho mohly uskutečnit ve Spojených státech i jinde ve světě. V rozpravě zároveň upozornil, že teroristé se snaží získat zbraně hromadného ničení a neváhali by je použít, kdyby je měli. Bush dále zdůraznil, že boj proti terorismu je naléhavou povinností všech států světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Všeobecnou rozpravu zahájil generální tajemník OSN Kofi Annan výzvou k prosazování míru, rozvoje a lidských práv. Annan vyzval svět, aby kvůli terorismu nezapomněl na další strasti jednadvacátého století. I po 11. září žijí lidé v nevýslovné chudobě, umírají na AIDS, malárii, tuberkolózu a další nemoci, prohlásil Annan.

Íránský prezident Mohammad Chátamí ve všeobecné rozpravě odmítl reakci Spojených států na zářijové útoky v New Yorku a ve Washingtonu. Prohlásil, že americké letecké útoky na Afghánistán by kromě zničení teroristických základen mohly vést k dalšímu násilí. Definice terorismu by podle něj měla zahrnovat také praktiky Izraelců vůči Palestincům, jako je okupace palestinských území, vyhánění lidí z jejich domovů a zabíjení civilistů. Podobné stanovisko k nynější americké kampani zaujali i další řečníci, například jihoafrický prezident a katarský emír.

Světoví vůdci mají do 16. listopadu diskutovat o současných problémech světa, kromě terorismu by měli hovořit například také o chudobě. V New Yorku se sešlo 48 prezidentů a 114 ministrů zahraničí členských států OSN.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme