Bush ve zprávě o stavu Unie: USA hrozí nebezpečí

Spojené státy stále čelí nebezpečí, jsou ale silnější než kdy jindy. Před oběma komorami amerického Kongresu to ve zprávě o stavu Unie prohlásil americký prezident George Bush. USA podle něj stojí na samém počátku války, ale budou v ní nezlomné, trpělivé a neústupné. Stále větší nebezpečí však představují Severní Korea, Írán a Irák - země, které se snaží získat zbraně hromadného ničení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G.Bush

G.Bush | Zdroj: ČTK

Spojené státy podle něj zabrání teroristům a režimům, které se snaží získat zbraně hromadného ničení, aby ohrožovali svět. Stále větší nebezpečí podle Bushe představují Severní Korea, Írán a Irák. "Severní Korea je režim, který se vyzbrojuje střelami a zbraněmi hromadného ničení, Irán o tyto zbraně usiluje a exportuje terorismus, Irák nadále předvádí své nepřátelství vůči Americe a stále podporuje terorimsus. Tento režim se už více než deset let snaží vyvinout antrax a nervové plyny a také jaderné zbraně."

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bush o nebezpečí pro USA

Podle Bushe byly v Afghánistánu objeveny plány amerických jaderných elektráren, čímž se potvrdily nejhorší obavy Spojených států. Bush ve svém tradičním projevu o stavu unie vyjádřil přesvědčení, že se Spojené státy dostanou ze současné recese. Pro oživení ekonomiky připravil balíček opatření zaměřených na zvýšení investic a daňové škrty. Americký prezident zdůraznil, že hlavním cílem je vytvoření více pracovních míst. George Bush se ve svém projevu ale nezmínil o zkrachovalém energetickém gigantu Enron, který ohrožuje i jeho vládu.

Prezident také vybídl Američany, aby se zapojili do dobrovolné činnosti v rámci "Sborů svobody", které budou sloužit k posílení národní bezpečnosti. Podle Bushe mohou dobrovolníci vyjíždět i do muslimských zemí, aby pomáhali překonat tamní bídu. Amerika však podle něho nechce nikomu vnucovat svoji kulturu.

Přsto se však jeho poselství o stavu Unie nelíbí Íránu, Iráku ani palestinským radikálům. Írán považuje pasáž týkající se Teheránu za vměšování do svých vnitřních záležitostí. Irácký představitel odmítl kritiku své země a obvinil naopak Spojené státy z terorismu. Podobně odmítavě zareagovala i palestinská radikální hnutí Islámský džihád a Hamas. V boji proti Izraeli hodlají pokračovat, což považují za legitimní obranu proti okupaci.

V reakcích na zprávu o stavu Unie opoziční demokraté sice preferovali nadstranický tón, avšak s výhledem na podzimní volby do Kongresu už dávali najevo rozpory s prezidentem v ekonomických otázkách.

V tradiční reakci opozice na prezidentovu řeč vůdce demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Richard Gephardt prohlásil, že stejně jako se demokraté a republikáni sjednotili po 11. září v boji proti terorismu, měli by spojit síly, aby posílili ochabující americkou ekonomiku. "Odmítám přistoupit na to, abychom stáli bok po boku ve válce a současně šli proti sobě v ekonomice," řekl v televizním vystoupení několik minut po prezidentově řeči Gephardt.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme