Bush ve zprávě o stavu Unie: USA hrozí nebezpečí

Spojené státy stále čelí nebezpečí, jsou ale silnější než kdy jindy. Před oběma komorami amerického Kongresu to ve zprávě o stavu Unie prohlásil americký prezident George Bush. USA podle něj stojí na samém počátku války, ale budou v ní nezlomné, trpělivé a neústupné. Stále větší nebezpečí však představují Severní Korea, Írán a Irák - země, které se snaží získat zbraně hromadného ničení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G.Bush | Foto: ČTK/EPA

Spojené státy podle něj zabrání teroristům a režimům, které se snaží získat zbraně hromadného ničení, aby ohrožovali svět. Stále větší nebezpečí podle Bushe představují Severní Korea, Írán a Irák. "Severní Korea je režim, který se vyzbrojuje střelami a zbraněmi hromadného ničení, Irán o tyto zbraně usiluje a exportuje terorismus, Irák nadále předvádí své nepřátelství vůči Americe a stále podporuje terorimsus. Tento režim se už více než deset let snaží vyvinout antrax a nervové plyny a také jaderné zbraně."

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bush o nebezpečí pro USA

Podle Bushe byly v Afghánistánu objeveny plány amerických jaderných elektráren, čímž se potvrdily nejhorší obavy Spojených států. Bush ve svém tradičním projevu o stavu unie vyjádřil přesvědčení, že se Spojené státy dostanou ze současné recese. Pro oživení ekonomiky připravil balíček opatření zaměřených na zvýšení investic a daňové škrty. Americký prezident zdůraznil, že hlavním cílem je vytvoření více pracovních míst. George Bush se ve svém projevu ale nezmínil o zkrachovalém energetickém gigantu Enron, který ohrožuje i jeho vládu.

Prezident také vybídl Američany, aby se zapojili do dobrovolné činnosti v rámci "Sborů svobody", které budou sloužit k posílení národní bezpečnosti. Podle Bushe mohou dobrovolníci vyjíždět i do muslimských zemí, aby pomáhali překonat tamní bídu. Amerika však podle něho nechce nikomu vnucovat svoji kulturu.

Přsto se však jeho poselství o stavu Unie nelíbí Íránu, Iráku ani palestinským radikálům. Írán považuje pasáž týkající se Teheránu za vměšování do svých vnitřních záležitostí. Irácký představitel odmítl kritiku své země a obvinil naopak Spojené státy z terorismu. Podobně odmítavě zareagovala i palestinská radikální hnutí Islámský džihád a Hamas. V boji proti Izraeli hodlají pokračovat, což považují za legitimní obranu proti okupaci.

V reakcích na zprávu o stavu Unie opoziční demokraté sice preferovali nadstranický tón, avšak s výhledem na podzimní volby do Kongresu už dávali najevo rozpory s prezidentem v ekonomických otázkách.

V tradiční reakci opozice na prezidentovu řeč vůdce demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Richard Gephardt prohlásil, že stejně jako se demokraté a republikáni sjednotili po 11. září v boji proti terorismu, měli by spojit síly, aby posílili ochabující americkou ekonomiku. "Odmítám přistoupit na to, abychom stáli bok po boku ve válce a současně šli proti sobě v ekonomice," řekl v televizním vystoupení několik minut po prezidentově řeči Gephardt.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme