Bush vetoval zákon zakazující kruté způsoby výslechu

Americký prezident Georg Bush dnes podle očekávání vetoval zákon omezující možnosti zpravodajských služeb při výsleších. Kongresem navržená legislativa má například zamezit praxi, kdy vyšetřovatelé podezřelému hrozí utopením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: Alexandr Pícha

Bílý dům obhajuje své veto argumentem, že zpravodajská služba CIA vyšetřuje teroristy, kteří se sami neřídí žádnými pravidly.

"Zákon, který mi poslal Kongres, by odstranil jeden z nejcennějších nástrojů v boji proti terorismu," řekl dnes Bush ve svém tradičním sobotním vystoupení v rozhlase. "Takže jsem jej vetoval," prohlásil.

Někteří zákonodárci považují tento krok za hanebný. Například senátor Edward Kennedy to označil za jeden z nejhorších počinů Bushovy administrativy.

Zákon má podřídit vyšetřovací praktiky CIA pravidlům, kterými se řídí americká armáda. Podle některých zákonodárců využívají zpravodajci metod, které se rovnají mučení. Vedle "waterboardingu" zákon zakazoval například elektrické šoky, používání psů či předstíranou popravu.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme