Bush vyzval Čínu k usmíření s Tchaj-wanem

Americký prezident George Bush vzbudil před svou nadcházející návštěvou Číny rozruch. Vyzval totiž Peking k usmíření s Tchaj-wanem. Tento ostrovní stát by se navíc podle Bushe mohl stát Číně vzorem prosperující společnosti, která ctí politické a náboženské svobody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: AFP

Peking ale zareagoval ostře - varoval, že nebude tolerovat vměšování do vnitřních záležitostí. Čína totiž považuje Tchaj-wan za svoji povstaleckou provincii. George Bush je právě teď na návštěvě Japonska. V rámci své diplomatické cesty po Asii ale zavítá i do Číny.

"Co se týká problému Čína - Tcha-wan, můj vzkaz je jasný. Podporujeme politiku jedné Číny, podporujeme i hospodářskou spolupráci obou zemí a třístranné rozhovory. Žádná strana by určitě neměla měnit současný stav. To taky zopakuji, až budu v Číně. Aby byl problém vyřešen mírovou cestou, je třeba, aby obě strany vedly dialog, a já budu rozhovory na toto téma podněcovat," řekl Bush.

Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme