Bush vyzval Evropu k zahájení nové éry vzájemných vztahů

Evropu a Spojené státy nic nerozdělí - to je vzkaz, který vyslal svým partnerům na starém kontinentu americký prezident George Bush. Šéf Bílého domu to řekl ve svém dnešním projevu, který byl jedním z důležitých okamžiků jeho evropského turné. S proslovem vystoupil poté, co se sešel s belgickým králem Albertem II. a s tamním premiérem Guy Verhofstadtem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush po příletu do Evropy | Zdroj: ČTK

Bush přijel, aby natáhl ruku a udělal vstřícné gesto směrem k Evropě - takové je očekávání spojené s jeho misí. Měl by se tak pokusit o zahojení ran, které ve vztazích mezi Washingtonem a evropskými partnery způsobilo napětí kolem zásahu v Iráku a další nedávné rozmíšky. Dnešní Bushův projev v bruselské síni Concert Noble tomu odpovídal.

Začněme novou éru transatlantických vztahů, apeloval šéf Bílého domu. "Naše silné přátelství je zásadní pro mír a prosperitu ve světě. Žádné dočasné neshody mezi vládami, žádná moc na světě nás nerozdělí."

Bush také vyzval Evropu, aby poskytla po volbách hmatatelnou politickou, ekonomickou a bezpečnostní pomoc Iráku.

Snaha zklidnit napětí z posledních let je patrná i na druhé straně, u evropských politiků. Nastal čas udělat čáru za napětím nedávné doby, řekl belgický premiér Guy Verhofstadt, který v minulosti patřil společně s německým kancléřem Gerhardem Schröderem a francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem k nejhlasitějším kritikům amerického postupu v Iráku.

Stovky politiků a diplomatů odměnily dnes Bushův bruselský projev potleskem ve stoje.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme