Bush vyzval k reformě důchodů a k demokracii na Blízkém východě

Americký prezident George Bush pronesl v noci na dnešek zprávu o stavu unie. Obhajoval v ní nezbytnost důchodové reformy, jejímž jádrem mají být osobní účty obyvatel u investičních společností. V zahraniční části zdůraznil nutnost šíření demokracie a svobody v oblasti širšího Blízkého východu. Odmítl ale stanovit termín odchodu amerických vojsk z Iráku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

V zahraniční části zprávy Bush oznámil, že po úspěšných volbách v Iráku přichází pro Spojené státy fáze spočívající v posilování iráckých ozbrojených sil, aby byly schopny ubránit demokracii a zemi.

"Nová politická situace v Iráku otevírá novou fázi našeho působení v této zemi. Soustředíme se stále více na pomoc iráckým bezpečnostním silám, aby byly bojeschopnější, měly lepší velitele a efektivnější velitelskou strukturu," řekl Bush. Stanovit datum odchodu amerických vojáků ze země však odmítl jako "umělé".

Bush slíbil, že Američané svůj úkol v Iráku splní a v demokratizačním úsilí a v boji s tyranií ve světě budou pokračovat. "Bráníme svobodu našich iráckých přátel. Díky svobodnému Iráku bude Amerika pro následující generace bezpečnější," dodal.

K dokreslení svých tezí ze zprávy o stavu unie si Bush pozval hosty z řad obyčejných lidí a usadil je do čestné lóže vedle své manželky Laury. Vrcholem poselství byl podle senátora McCaina moment, kdy se přímo ve Sněmovně reprezentantů symbolicky objala Iráčanka s matkou amerického vojáka, který v Iráku padl.

K izraelsko-palestinskému jednání Bush řekl, že cíl, tedy dva demokratické státy - Izrael a Palestina - existující vedle sebe v míru, je na dosah. "Amerika jim bude pomáhat tohoto cíle dosáhnout," prohlásil Bush. Kongresu oznámil, že ho požádá o 350 milionů dolarů "na podporu palestinských politických, hospodářských a bezpečnostních reforem".

Pokud jde o vztahy s Íránem a Severní Koreou, které Bush před dvěma lety zařadil do "osy zla", položil prezident tentokrát důraz na diplomacii. I když Írán označil za "prvořadého světového sponzora teroru" a zopakoval své podezření, že země usiluje o vývoj jaderných zbraní, poukázal na potřebu vyjednávání.

Podobně tak se USA podle Bushe snaží s partnery v Asii přesvědčit Severní Koreu, aby se vzdala svých jaderných ambicí. Připomněl rovněž, že se Spojené státy snaží obnovit mnohostranné jednání týkající se severokorejského jaderného programu.

Americký prezident představil i svůj plán změn důchodového systému. Ten je podle Bushe před bankrotem. Chce proto hlavně snížit růst nákladů na penze. Hlavním bodem největší reformy důchodového systému od jeho zavedení před 70 lety mají být soukromé účty, na které by si lidé mohli ukládat část povinně odváděných peněz a pak je investovat.

K důchodové reformě Bush dále poznamenal, že nepostihne lidi starší 55 let, ale musejí se na připravit mladé generace, protože průběžný systém vyčerpá své možnosti kolem roku 2052. Dodal, že se zasadí o zjednodušení daňové systému a o snížení schodku státních rozpočtu o polovinu do roku 2009, mimo jiné snížením nebo zrušením více než 150 vládních programů a držením výdajů u dalších pod úrovní inflace.

V poselství o stavu unie prezident Bush dále vyzval k imigrační reformě, která by se mohla dotknout i českých zájemců o práci ve Spojených státech. Podle představy George Bushe by měly navrhované změny zaručit ochranu Spojených států, ale zároveň umožnit rozvoj ekonomiky země.

Prezident Bush řekl, že imigrační systém je zastaralý, když trestá těžce pracující lidi a vnáší chaos na hranice. Nevidí nic špatného na tom, aby si zahraniční zájemci o práci, o kterou nemají Američané zájem, nacházeli ve Spojených státech podnikatele, kteří jim dají vydělat.

Bush mluvil o soucitu a o ochraně pracovníků před zneužíváním. Lidé dočasně zaměstnaní ve Spojených státech by ale měli být motivováni k návratu domů ke svým rodinám. Prezident odmítá amnestii pro ilegální pracovníky, kteří porušují americké zákony, ale hlásí se k ochraně práv legálních imigrantů, kteří by měli dostávat dočasná pracovní povolení.

Během hodinového projevu sklidil prezident Bush 61 potlesků, většinou iniciovaných Republikány, kteří dominují oběma komorám Kongresu. Za návrh důchodové reformy i za to, že prezident neuvedl datum odchodu vojáků z Iráku, si Bush vzápětí vysloužil kritiku ze strany opozičních demokratů.

Miroslav Konvalina, Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme