Bush vyzval k trpělivosti ve válce proti teroru

Nejvyšší představitelé Spojených států vyzvali k trpělivosti ve válce proti teroru a slíbili, že Američané zůstanou v Iráku v ofenzívě. Jejich krátkodobým cílem je zabránit povstalcům, aby narušili příští týden irácké referendum o ústavě. Tím dlouhodobým je přinést mír Iráku a širšímu blízkému východu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Bílý dům přivítal, že iráčtí představitelé ustoupili od nových pravidel referenda o ústavě, které se má konat 15. října. Organizace spojených národů předtím nová pravidla označila na nespravedlivá.

Prezident George Bush po poradě s vedoucími představiteli Pentagonu řekl, že rozumí tomu, že se povstalci v Iráku snaží narušit ústavní proces a zastavit postup demokracie. Irák ale prokazuje stále vyšší schopnost vypořádat se s nepřítelem a americké jednotky tam zůstanou, jak dlouho bude třeba.

"Jsme v ofenzivně proti povstalcům a teroristům, kteří chtějí narušit vytváření ústavy a snaží se zastavit proces demokracie. Přestože Irák ukazuje, že je stále více schopný porazit nepřítele, je potřeba vytrvat v ofenzivě a pomoci upevnit vznikající demokracii v Iráku," prohlásil Bush.

Viceprezident Dick Chenney doplnil, že Spojené státy musí být připraveny vést válku s terorem desítky let. Neřekl ale, jak dlouho zůstane 140 tisíc amerických vojáků v Iráku.

Násilí v zemi mezi tím neustává. Nejméně 26 lidí zemřelo při násilném útoku v Hille jižně od Baghdádu. Atentátník se odpálil v autě s trhavinou před mešitou, kde se scházeli věřící k modlitbám při zahájení svatého měsíce ramadánu. Hilla bývá častým terčem násilí. Mezi šíitskou většinou tam žije menšina sunnitských Arabů, které k usídlení v oblasti podporoval někdejší režim Saddáma Husajna.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme