Bush vyzval k trpělivosti ve válce proti teroru

Nejvyšší představitelé Spojených států vyzvali k trpělivosti ve válce proti teroru a slíbili, že Američané zůstanou v Iráku v ofenzívě. Jejich krátkodobým cílem je zabránit povstalcům, aby narušili příští týden irácké referendum o ústavě. Tím dlouhodobým je přinést mír Iráku a širšímu blízkému východu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK

Bílý dům přivítal, že iráčtí představitelé ustoupili od nových pravidel referenda o ústavě, které se má konat 15. října. Organizace spojených národů předtím nová pravidla označila na nespravedlivá.

Prezident George Bush po poradě s vedoucími představiteli Pentagonu řekl, že rozumí tomu, že se povstalci v Iráku snaží narušit ústavní proces a zastavit postup demokracie. Irák ale prokazuje stále vyšší schopnost vypořádat se s nepřítelem a americké jednotky tam zůstanou, jak dlouho bude třeba.

"Jsme v ofenzivně proti povstalcům a teroristům, kteří chtějí narušit vytváření ústavy a snaží se zastavit proces demokracie. Přestože Irák ukazuje, že je stále více schopný porazit nepřítele, je potřeba vytrvat v ofenzivě a pomoci upevnit vznikající demokracii v Iráku," prohlásil Bush.

Viceprezident Dick Chenney doplnil, že Spojené státy musí být připraveny vést válku s terorem desítky let. Neřekl ale, jak dlouho zůstane 140 tisíc amerických vojáků v Iráku.

Násilí v zemi mezi tím neustává. Nejméně 26 lidí zemřelo při násilném útoku v Hille jižně od Baghdádu. Atentátník se odpálil v autě s trhavinou před mešitou, kde se scházeli věřící k modlitbám při zahájení svatého měsíce ramadánu. Hilla bývá častým terčem násilí. Mezi šíitskou většinou tam žije menšina sunnitských Arabů, které k usídlení v oblasti podporoval někdejší režim Saddáma Husajna.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme