Bush žádá Američany o trpělivost v otázce Iráku

Prezident Spojených států George Bush nechce stanovit přesný časový plán odchodu vojáků z Iráku. Ve svém projevu požádal Američany o trpělivost. Ostře se také ohradil proti nařčením svých oponentů, že v Iráku nemá jasnou strategii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush představuje svou strategii pro Irák | Foto: ČTK

V projevu předneseném na vojenské základně v Annapolisu ve státě Maryland šéf Bílého domu ujistil, že irácké síly přebírají stále větší odpovědnost za bezpečí v zemi.

"Naším cílem je dostatečně vycvičit irácké síly, aby byly bojeschopné, a to potřebuje čas a trpělivost. Ten čas za to stojí, to úsilí za to stojí," prohlásil nejvyšší představitel Spojených států.

Prezident opět zdůraznil, že nelze stanovit přesný časový harmonogram odchodu amerických sil z Iráku, protože to podle něj závisí na podmínkách v terénu, ne na uměle vytvořených termínech washingtonskými politiky. "Stáhnout naše jednotky dříve, než ukončí svou misi, není plánem k vítězství," uvedl Bush.

Bílý dům nicméně s určitým snižováním počtu sil počítá. "Tak, jak irácké jednotky budou získávat zkušenosti, a v závislosti na pokroku politického procesu očekávám, že postupně budeme moci snižovat počet jednotek v Iráku bez toho, aniž bychom ohrozili bojeschopnost země vůči teroristům," uvedl Bush.

Vystoupení na akademii vojenského námořnictva je první ze série jeho projevů k Iráku před tamějšími volbami 15. prosince. Součástí Bushovy ofenzivy je i dnes zveřejněný dokument Naše národní strategie pro vítězství v Iráku, který opakuje, že stanovení pevného časového harmonogramu pro stahování vojáků by povzbudilo povstalce.

Spojené státy zvýšily počet vojáků před volbami na 157.000 a po nich by se měl snížit na dosavadních 138.000. Podle představitelů ministerstva obrany se jedná o případném snížení počtu vojáků do léta příštího roku na asi 100.000.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme