Bush žádá o další peníze na obnovu Iráku

Americký prezident George Bush předstoupil v televizním projevu před Američany - oznámil, že žádá Kongres o 87 miliard dolarů pro boj s terorismem. Jeho projev, věnovaný z největší části Iráku, přichází v době, kdy roste znepokojení americké veřejnosti nad ztrátami životů amerických vojáků a nad náklady, které si válka žádá v době vysoké nezaměstnanosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Zdroj: ČTK

"Důkladně jsme posoudili vojenské a materiální potřeby nutné pro obnovu Iráku a také Afghánistánu. V nejbližší době proto požádám Kongres o dodatečné uvolnění 87 miliard dolarů. Tyto prostředky pokryjí probíhající vojenské a zpravodajské operace v Iráku Afghánistánu a dalších zemích. Příští rok počítáme s rozpočtem 66 miliard dolarů."

Americká strategie v Iráku selhala a musí být opuštěna, tvrdí významní představitelé Demokratické strany. Kritici poukazují na každodenní útoky, kterým jsou v Iráku vystaveny americké jednotky. Polovina Američanů si stále myslí, že to, co Spojené státy v Iráku podstupují, za to stojí, ale trpělivost druhé části národa dochází. Populárnímu válečnému prezidentovi Georgi Bushovi demokraté vyčítají, že spěchal do boje aniž měl připraven plán pro následný mír. "Nemáme výstupní strategii," řekl odpůrce války Edward Kennedy. Ivo Deller z prestižní Brookins Institution k Bushově projevu poznamenal: "Myslí si, že to spraví jedním projevem, místo toho, aby se vydal do zemí a přesvědčil je, že je ochoten jim naslouchat."

V televizním projevu se vyjádřil i k terorismu a poválečnému stavu v Iráku. Odpovědností OSN je mít nyní větší roli v Iráku s cílem nastolit demokratický režim v této zemi. Bush se tak vyslovil pro překonání minulých rozporů na půdě OSN. Irák se podle muže Ameriky číslo jedna stal hlavní frontou ve válce proti terorismu. Bezpečnost v této zemi si podle jeho slov vyžaduje, aby byl posílen vojenský kontingent o 10 až 15 tisíc mužů. Nemělo by se přitom jednat o americkou, ale o mnohonárodnostní sílu.

Teroristé se snaží otřást vůlí civilizovaného světa, řekl George Bush. 4 měsíce poté, co americký prezident oznámil konec bojových operací v Iráku George Bush přiznává, že válka proti teroru pokračuje a Irák je hlavní frontou.

Projev vyvolal kritické hlasy v řadách opoziční Demokratické strany. Důvodem jsou hlavně obrovské finanční náklady, které vyžaduje vojenská přítomnost v Iráku. Kongresman a uchazeč o prezidentskou kandidaturu Richard Gephardt připomněl, že se v Iráku stále nepodařilo najít zbraně hromadného ničení, kterými Bushova administrativa válku zdůvodňovala. Další z prezidentských kandidátů - demokrat Howard Dean přirovnal Irák k válce ve Vietnamu a obvinil vládu, že "znovu zahrnuje americký lid dezinformacemi, aby ospravedlnila obrovské nasazení vojáků". Řada amerických novinářů si všímá toho, že se prezident Bush nezmínil o iráckých zbraních hromadného ničení, které byly hlavním válečným argumentem. I nejtvrdší američtí kritici současné politiky v Iráku přiznávají, že nyní je třeba vynaložit veškeré nutné síly a prostředky, aby se Irák postavil na nohy.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme