Bush zahájil týdenní cestu po Evropě a Blízkém východě

Americký prezident George Bush odletěl na sedmidenní cestu po východní polokouli. Během ní navštíví šest zemí, ale hlavní pozornost se upírá na dva blízkovýchodní summity a jednání s lídry nejprůmyslovějších zemí světa, Číny a Ruska ve francouzském Evianu. Šéf Bílého domu jede do Evropy také hledat cesty, jak překonat hořkou roztržku kvůli Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. W. Bush | Foto: GeorgeWBush.com

George Bush před cestou řekl, že nebude žádná konfrontace mezi ním a lídry Francie a Ruska, když se s prezidenty těchto zemí setká mezi čtyřma očima v Evianu na summitu skupiny G-8. Prezident Bush chce spolupracovat s dalšími nejprůmyslovějšími zeměmi na vyřešení globálních problémů, jako je AIDS, boj s chudobou a násilí na Blízkém východě.

Z Evropy zamíří právě na Blízký východ, kde chce prosazovat tzv. cestovní mapu k mírovému urovnání mezi Izraelci a Palestinci.

Dlouho očekávané turné americký prezident zahajuje dnes v jihopolském Krakově. Tam chce poděkovat těm evropským vůdcům, kteří i navzdory odporu ve vlastních zemích podpořili válku v Iráku. Americký prezident je na cestě s manželkou a ministrem zahraničí Colinem Powellem.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme